انواع موس و معرفی مختصر آن‌ها

انواع موس و معرفی مختصر آن‌ها

سراسر بازار پر شده از انواع موس رایانه یا لپ تاپ که هر کدام قیمت و مزایای مخصوص خود را دارا می‌باشند. چگونه تصمیم بگیریم کدام یک مناسب ماست؟ این مقاله به معرفی انواع موس پرداخته است که می‌توانید در این امر شما را یاری کند. لطفا تا پایان همراه ما باشید.
هنگامی که رایانه‌های شخصی برای اولین بار برای مصرف کنندگان وارد بازار شدند، موس کامپیوتر ساده بودند و عملکردهای محدودی داشتند. امروزه انواع موس کامپیوتر با طرح‌های مختلف متناسب با هر سبکی وجود دارد. همانطور که اشاره کردیم، این راهنما به شما یک نمای کلی از مدل‌های مختلف و مزایای اصلی آن‌ها می‌دهد.

 

موس سیمی

 

موس سیمی مستقیماً از طریق پورت USB به رایانه یا لپ تاپ شما متصل می‌شود و اطلاعات را از طریق سیم منتقل می‌کند. اتصال سیم چندین مزیت اصلی را فراهم می‌کند. برای مبتدیان، موس‌های سیمی زمان پاسخ دهی سریع را به ارمغان می‌آورد زیرا داده‌ها مستقیماً از طریق کابل منتقل می‌شوند. همچنین موس سیم دار تمایل به دقت بیشتری نسبت به سایر طرح‌ها دارد. این موضوع می‌تواند مدل‌های سیمی را برای گیمرها، متخصصان دیجیتال و سایر کاربرانی فراهم کنند که به دقت بالا احتیاج دارند.

 

 

موس بی سیم

 

موس بی سیم
موس بی سیم آزادی عمل بیشتری دارد.

 

موس‌های بی‌سیم سیگنال‌های رادیویی را به گیرنده متصل به رایانه شما منتقل می‌کنند. رایانه سیگنال را می‌پذیرد و نحوه جابجایی مکان نما یا کلیک روی دکمه‌ها را رمزگشایی می‌کند. در حالی که آزادی عمل یا برد با مدل‌های بی‌سیم راحت است اما اشکالاتی نیز وجود دارد. به عنوان مثال فرآیند رمزگشایی به این معنی است که موس بی‌سیم معمولاً به اندازه موس سیم دار به حرکات پاسخ نمی‌دهد. به ویژه گیمرها ممکن است تأخیر ناامیدکننده‌ای را تجربه کنند. همانطور که گفته شد، موس‌های بی‌سیم خاصی برای بازی طراحی شده‌اند که به مسئله تأخیر در طراحی خود می‌پردازند و زمان پاسخ سریع‌تری دارند. با این حال، برای بیشتر کاربران، تاخیر یا دقت از دست رفته با یک مدل بی‌سیم قابل اغماض است.

 

موس توپ مکانیکی

 

موس توپ مکانیکی بسیار شبیه موش وارونه است. این موس‌ها دارای یک توپ سنسورهایی هستند که هنگام حرکت توپ با انگشت شست شما مکان نما را روی صفحه حرکت می‌دهند. یک گوی توپی به طور کلی به تلاش کمتر از یک موس سیمی یا بی‌سیم در هنگام حرکت نیاز دارد در حالی که امکان اسکرول آسان‌تر را نیز ارائه می‌دهد. همانطور که گفته شد، یک موس به طور کلی آزادی بیشتری در حرکت و زمان پاسخ سریع‌تری به شما می‌دهد که باعث می‌شود نسبت به دیگر انواع موس برای فعالیت‌های بازی و محاسبات بهتر شود که نیاز به استفاده زیاد از موس نخواهید داشت.

 

موس اپتیکال

 

از نظر فنی، همه موس‌ها نوری هستند و با حرکت موس هزاران بار در ثانیه عکس می‌گیرند. موس‌های سنتی مختصات X و Y محیطی را ردیابی می‌کنند. موس اپتیکال واقعی با استفاده از یک نور قرمز یا مادون قرمز حرکت می‌کند. LED که بر روی یک سطح قرار داده شده است تا نور را از روی سطح به یک سنسور CMOS منتقل کند و ذرات نور را به یک جریان الکتریکی تبدیل می‌کند. داده‌های آنالوگ حاصل در هر ثانیه از بیش از ۱۰ هزار تصویر دیجیتال عبور می‌کند. نتیجه حرکت صاف و اشاره دقیق بر روی صفحه نمایش شما است که نیازی به پد موس ندارد و حتی به موس اجازه می‌دهد تا روی یک سطح شیشه‌ای کار کند.

 

موس لیزری

 

چه سیمی و چه بی‌سیم، موس اپتیکال و موس لیزر از نظر طراحی بسیار شبیه به هم هستند اما یک تفاوت اساسی دارند. در حالی که موس‌های اپتیکال برای ردیابی حرکت از نور مادون قرمز LED برای حرکت روی سطح استفاده می‌کنند، موس‌های لیزری از یک LED خارج از طیف مرئی استفاده می‌کنند و به نظر می‌رسد که اصلاً هیچ نوری وجود ندارند. هر دو نوع عملکرد خوبی دارند اما مدل‌های موس لیزری کمی دقت بیشتری دارند. در هر صورت، هر دو نوع موس گزینه‌های بسیار خوبی برای وظایف استاندارد کامپیوتر هستند.

 

موس جادویی

 

Magic Mouse برای اولین بار برای استفاده با کامپیوترهای اپل ساخته شد. این محصول تقریباً شبیه به یک موس کامپیوتر شخصی است. با این وجود، اپل فناوری چند لمسی را ایجاد کرده است که با حرکت دادن دست روی سطح موس امکان کشیدن و اسکرون کردن را فراهم می‌کند. این ویژگی‌ها می‌توانند کارهای منظم را کارآمدتر کنند. اگر کاربر کامپیوتر شخصی هستید، احساس نکنید که کنار گذاشته اید. ویندوز درایورهای سازگار توسعه داده است که به مدلهای موس جادویی امکان کار روی کامپیوتر را نیز می‌دهد.

 

 

موس عمودی

 

موس ارگونومی
موس ارگونومی خستگی را کاهش می دهد.

 

موس عمودی یک طرح ارگونومیک است که مچ دست را در موقعیت «دست دادن» قرار می‌دهد تا اینکه صاف در برابر میز قرار گیرد. این امر باعث می‌شود فشار از زیر مچ دست و چرخش داخلی شانه‌ها کاهش یابد. این طراحی منحصر به فرد ممکن است اوایل کار عادت کردن به آن دشوار باشد اما به شما در کاهش احتمالات مربوط به استرس عضلانی مانند تونل کارپ کمک کند.

 

بهترین ماوس را با توجه به نیازهای خود انتخاب کنید

 

امروزه سراسر بازار پر شده از انواع کامپیوتر و لپ تاپ است. انواع موس نیز برای طرح مختلف طراحی شده اند، از مدل ارگونومی گرفته تا مدل‌های لیزری. هر کدام از استاندارد خود را پیروی می‌کنند و دارای مزایای خاصی هستند. با توجه به کارهای روزمره خود می‌بایست از بین انواع موس بهترین گزینه را انتخاب کنید. امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

تحریریه آرنیک موبایل
اینستاگرام
token خالی است
ارسال دیدگاه