راهنمای خرید اسپیکر قابل حمل

راهنمای خرید اسپیکر قابل حمل

اگر به شنیدن موسیقی علاقه مند هستید یا دوست دارید هنگام فیلم دیدن کیفیت صدای خوبی را تجربه کنید، حتما به ذهنتان رسیده که یک سیستم صوتی و اسپیکر مناسب خریداری کنید. این روزها آن قدر تنوع اسپیکرها افزایش یافته که انتخاب یک اسپیکر مناسب و مطابق نیاز دشوار شده است. ما در ادامه انواع اسپیکرها را به شما معرفی می‌کنیم، ویژگی‌های مهمی که باید برای خرید یک اسپیکر خوب در نظر بگیرید را برایتان شرح می‌دهیم و هم چنین برای خرید اسپیکر قابل حمل نکاتی را ارائه می‌دهیم؛ پس اگر قصد خرید اسپیکر را دارید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

انواع اسپیکر خانگی

 • اسپیکرهای ایستاده: این اسپیکرها روی زمین قرار می‌گیرند، اندازه‌ی نسبتا بزرگی دارند و به همین دلیل حجم صدای بیشتری تولید می‌کنند؛ بنابراین اگر برای فضایی بزرگ می‌خواهید اسپیکر تهیه کنید، اسپیکرهای ایستاده انتخاب مناسبی است.
 • ساند بار: نوع پیشرفته‌تر سینمای خانگی است که می‌توانید برای بالا بردن کیفیت صدا در نشیمن منزلتان از آن استفاده کنید. نصب آن بسیار راحت است و تکنولوژی صدالی دالبی اتموس، یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های صدا، روی این اسپیکرها پیاده شده است.
 • بلندگوی رومیزی: این اسپیکرها با وجود اندازه‌ی کوچک کیفیت قابل قبولی دارند، صدای بم ندارند و از آن‌ها می‌توانید در قسمت‌های مختلف خانه مثل میز تلویزیون، کتابخانه، قفسه‌ها و… استفاده کنید.
 • اسپیکر هوشمند: این اسپیکرها از طریق وای‌فای به اینترنت متصل می‌شوند، و از این طریق شما می‌توانید به سایر سیستم‌های هوشمند، تلفن همراه و حتی سرویس‌های آنلاین پخش موسیقی متصل شوید. نحوه‌ی کنترل این اسپیکرها بسیار راحت است؛ شما می‌توانید با برنامه‌های تلفن همراه یا کنترل صوتی اسپیکر هوشمندتان را کنترل کنید.
 • سیستم‌های فراگیر: با این سیستم‌ها می‌توانید کیفیت صدایی به اندازه‌ی کیفیت صدای سینما داشته باشید. این سیستم‌ها نظم خاصی در چیدمان دارند، دارای چند اسپیکر هستند که باعث شنیدن کوچک‌ترین جزییات و حتی صداهای چند بعدی می‌شوند. برای بهتر شنیده شدن چند اسپیکر هم می‌تواند پشت سرتان قرار بگیرد.
 • اسپیکر مرکزی: این اسپیکرها جزو سیستم سینمای خانگی هستند و بین دو اسپیکر راست و چپ، در وسط صفحه نمایش تلویزیون قرار می‌گیرند.
 • اسپیکرهای بی‌سیم: این اسپیکرها به راحتی قابل جایگذاری بوده و از طریق بلوتوث، وای‌فای و… می‌توانند سیگنال‌های صوتی را از دستگاه‌های مختلف دریافت و پخش کنند. اگر زیاد سفر می‌کنید خرید اسپیکر قابل حمل و بی سیم می‌تواند اتنخاب خوبی برای شما باشد.
 • اسپیکرهای ساب بوفر: صدا به طور کل در سه دسته پایین، متوسط و بالا قرار می‌گیرد و صداهای پایین مانند صدای ساب بوفر امواج بلند و انرژی بیشتری دارند. این اسپیکرها هرچه نزدیک به گوشه باشند، صدای بهتری تولید می‌کنند.
 • اسپیکرهای نواری: کسانی که در خانه فضای کافی ندارند می‌توانند از این اسپیکرها برای تولید صدای فراگیر استفاده کنند. اسپیکرهای نواری در قسمت پایینی تلویزیون‌های ‌HD قرار ‌می‌‌گیرند.

 

نکاتی برای خرید اسپیکر خانگی

نکاتی برای خرید اسپیکر خانگی

 

قیمت: اگر به بودجه‌ای که می‌خواهید هزینه کنید نگاه کنید، می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید. در نظر بگیرید صرفا هزینه‌ی بیشتر به معنای بدست آوردن محصول باکیفیت نیست؛ ممکن است نیازتان با یک اسپیکر معمولی یا خرید اسپیکر قابل حمل رفع بشود و لزومی نداشته باشد که هزینه‌ی بیشتری بپردازید، از آن طرف ممکن است نیاز داشته باشید یک سیستم کامل و باکیفیت تهیه کنید و هزینه‌ی بیشتری هم بابت آن پرداخت نمایید که ارزشش را داشته باشد.

فضا: باید فضایی که می‌خواهید برای آن اسپیکر تهیه کنید را در نظر بگیرید. مثلا اگر برای یک اتاق کوچک می‌خواهید اسپیکر بخرید، قطعا یک سیستم بزرگ هم دست و پاگیر خواهد بود و هم انعکاس صدای آن در فضای کوچک آزاردهنده می‌شود. برعکس در مورد یک اتاق بزرگ، یک اسپیکر کوچک نیازتان را برطرف نمی‌کند.

شکل ظاهری: اگر اسپیکری که می‌خواهید تهیه کنید قرار است جایی در معرض دید قرار بگیرد، پس به رنگ و هماهنگی آن با سایر وسایل فضا توجه کنید تا چیدمان زیباتری داشته باشید.

طراحی بلندگو: نوع طراحی بلندگو در کیفیت خروجی صدا تاثیرگذار است؛ در صورت طراحی نامناسب می‌تواند موجب ایجاد صداهای اضافه و ناهنجار بشود. همچنین نوع طراحی بلندگو می‌تواند در جذابیت ظاهری اسپیکر نیز تاثیر گذار باشد، پس اگر به زیبایی ظاهری اسپیکر اهمیت می‌دهید باید به طراحی بلندگو توجه کنید.

حساسیت اسپیکر: نکته‌ی دیگری که باید در خرید اسپیکر در نظر بگیرید حساسیت اسپیکر است که کیفیت رابطه‌ی بین اسپیکر و پخش کننده‌ی صدا را تعیین می‌کند. حساسیت معمولی88db/Watt و حساسیت مناسب برای یک اسپیکر خوب می‌تواند 90db/Watt باشد که به 120db در هدفون‌ها هم می‌رسد.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با بهترین هدست واقعیت مجازی موبایل

 

وات واقعی اسپیکر

برای بیان توان واقعی بلندگو از واحد RMS استفاده می‌شود. درواقع این واحد توان واقعی تقویت کننده‌ها یا بلندگو را نشان‌ می‌دهد و با استفاده از آن به راحتی می‌توان به میزان توان صوتی که بلندگو قادر است تولید کند پی برد.

فرکانس قابل پردازش: در سیستم‌های صوتی اصلی وجود دارد به نام فرکانس‌های قابل پردازش که در مورد سیستم شنوایی انسان نیز صدق می‌کند. به طور کل انسان می‌تواند صداهایی با فرکانس بین ٢٠ تا ٢٠هزار هرتز را بشنود و هر فرکانسی کمتر یا بیشتر از این برای انسان قابل شنیدن نیست. پس بهتر است هنگام خریدن اسپیکر به این نکته توجه کنید که اسپیکر مورد نظر از مجموعه‌ی فرکانس‌های قابل شنیدن پشتیبانی کند.

وات خروجی اسپیکر: از معروف‌ترین مشخصات اسپیکر است و هرچقدر عدد آن بالاتر باشد، قدرت صدای خروجی از بلندگو بیشتر است. توجه کنید اگر روی بلندگو دو عدد به عنوان وات خروجی نوشته شده بود، عدد کوچکتر وات خروجی حقیقی اسپیکر است.

فرکانس خروجی اسپیکر: اگر روی اسپیکر عددی مثل 30Hertz و 22000Hertz نوشته شده بود، عدد کوچک‌تر نشان‌ دهنده‌ی باس بلندگوست و هرچه کوچکتر باشد باس آن عمیق تر خواهد بود.

تعداد کانال خروجی: اسپیکرها معمولا دو یا چند کانال خروجی دارند، البته تعدد کانال تنها به معنای حجم بیشتر و بلندی صدا نیست، بلکه به تفکیک صدای بهتر نیز کمک می‌کند. هم چنین بسیاری از فیلم‌ها و بازی‌ها  از حالت چند کاناله پشتیبانی می‌کنند که بدون این نوع اسپیکرها نمی‌توانید صدا را دقیقا آن طور که هست بشنوید.

سیستم تنظیم صدای مرکزی: سیستم تنظیم صدای مرکزی در رایانه از نکاتی است که هنگام خرید اسپیکر باید در نظر بگیرید. اگر نوع سیستم کنترل صدای رایانه‌تان بی‌کیفیت باشد، خرید یک اسپیکر گران قیمت و با کیفیت هیچ فایده‌ای ندارد. همچنین نوع خروجی سیستم تنظیم صدا ممکن است دیجیتال یا آنالوگ باشد؛ بنابراین لازم است که سیستم تنظیم صدا، اسپیکر مورد نظر شما را پشتیبانی کند.

 

اسپیکرهای قابل حمل

اگر اهل موسیقی باشید می‌دانید که لذت شنیدن موسیقی از یک اسپیکر خوب و باکیفیت چند برابر است. اگر می‌خواهید همه جا از لذت شنیدن موسیقی بهره‌ مند شوید، استفاده از اسپیکرهای قابل حمل انتخاب خوبی است. این اسپیکرها معمولا در اندازه‌های کوچک تولید می‌شوند تا به راحتی بتوانید با خود حملشان کنید. نسبت به سایر اسپیکرها قیمت مناسب‌تری هم دارند و معمولا با بلوتوث به سایر دستگاه‌ها متصل می‌شوند که این هم از مزیت‌هایشان به حساب می‌آید.

این اسپیکرها را به راحتی می‌توانید همه جا با خود همراه کنید، از کلاس درس گرفته تا سفرهای طولانی و حتی داخل حمام. در ادامه نکاتی برای خرید اسپیکر قابل حمل ارائه شده است که به شما در انتخاب اسپیکر مورد نیازتان کمک می‌کند.

 

نکاتی برای خرید اسپیکر قابل حمل

 • وزن و اندازه: قبل از خرید نیازسنجی کنید که اسپیکر را دقیقا برای چه کاری می‌خواهید. اندازه‌ی اسپیکرهای قابل حمل متفاوت است و از مدل جیبی تا اندازه‌هایی مناسب برای سیستم خانگی تنوع دارد. پس حتما نیازتان را بررسی کنید.
 • ظرفیت و نوع باتری: یکی از ویژگی‌های اسپیکرهای قابل حمل، داشتن باتری‌هایی با قابلیت شارژ مجدد است. بنابراین حتما باید برای خرید اسپیکر قابل حمل به ظرفیت باتری اسپیکر مورد نظرتان توجه کنید. البته لزوما بالا بودن ظرفیت نمی‌تواند مفید باشد، چون هرچقدر ظرفیت باتری زیاد باشد، اسپیکر سنگین‌تر خواهد بود و این مساله در حمل آن مشکل ایجاد می‌کند. بنابراین باید دنبال یک اسپیکر با ظرفیت بهینه باشید که هم نیازتان را نسبت به شارژ باتری برطرف کند، هم جا به جایی آن راحت باشد. گاهی روی بدنه‌ی اسپیکر چراغ‌هایی قرار داده می‌شود تا ظرفیت باتری را مشخص کند و هرگاه بلندگو به شارژ احتیاج داشت به ما نشان بدهد.
 • ورژن بلوتوث: نسخه‌ی بلوتوث اسپیکر نشان دهنده‌ی کیفیت ارتباط و فاصله‌ای است که بدون قطع شدن می‌توانید دور ‌شوید. بهترین اسپیکر، اسپیکری است که نسخه‌ی بلوتوث آن ۴ به بالا باشد. در این صورت قطع و وصلی کمتر خواهد بود و تاخیری در وصل شدن نخواهید داشت. همچنین نسخه‌ی بالاتر بلوتوث باعث صرفه‌جویی در انرژی و افزایش عمر باتری خواهد شد.
 • نحوه‌ی اتصال: علاوه‌ بر اتصال بی‌سیم بهتر است اسپیکر نحوه‌ی دیگری از اتصال را هم داشته باشد. مثلا بعضی اسپیکرها پورت Aux دارند که برای موبایل‌هایی با قدرت بلوتوثی پایین، می‌تواند مناسب باشد تا از این طریق به اسپیکر متصل شوند. همچنین بعضی اسپیکرها دارای  NFC هستند که به اتصال سریع‌تر و بهتر کمک می‌کند.
 • وجود میکروفون: میکروفون می‌تواند یک ویژگی خوب برای اسپیکر محسوب شود. با وجود این ویژگی، بدون این که ارتباط بین اسپیکر و تلفن همراهتان قطع شود می‌توانید به تماس‌هایتان پاسخ دهید،همچنین اگر گوشی خود را هنگام زنگ خوردن پیدا نمی‌کنید، وجود میکروفون روی اسپیکر کمک‌ کننده است. البته وجود میکروفون برای اسپیکرهایی که با دستیار صوتی کنترل می‌شوند ضروری است.
 • نحوه‌ی شارژ شدن: این که اسپیکر از چه طریقی شارژ می‌شود نیز اهمیت دارد. اگر اسپیکر برای شارژ شدن پورت سی داشته باشد، گزینه‌ی خوبی است زیرا اگر به برق یا پریز دسترسی نداشته باشید با پاور بانک هم قابل شارژ است.
 • ضد آب بودن: اگر می‌خواهید اسپیکرتان را در حمام یا کنار ساحل استفاده کنید، باید حتما ویژگی ضدآب بودن را داشته باشد. البته این ویژگی به طور کل ویژگی مطلوبی برای خرید اسپیکر قابل حمل است و از خراب شدن اسپیکر در صورت ریختن نوشیدنی به طور اتفافی جلوگیری می‌کند.
 • جنس و بدنه: اگر نمی‌خواهید اسپیکر را به فضاهای آزاد ببرید و بیشتر استفاده‌تان در فضاهای معمولی است، شاید جنس بدنه اهمیت خاصی نداشته باشد، اما در غیر این صورت حتما اسپیکری با بدنه‌ی مقاوم و ضد خش تهیه کنید.
 • بند و گیره: شاید در ظاهر نکته‌ی مهمی در خرید اسپیکر قابل حمل به نظر نرسد اما وقتی بخواهید اسپیکر را حمل کنید، اهمیت این نکته روشن می‌شود. یک دسته‌ی راحت یا یک بند که بتوان آن را از جاهای مختلف آویزان کرد یک ویژگی خوب محسوب می‌شود که به حمل و جا به جایی اسپیکر کمک می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: آمپدانس اسپیکر و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

 

معرفی چند اسپیکر قابل حمل با کیفیت

معرفی چند اسپیکر قابل حمل با کیفیت

 

اسپیکر بلوتوثی JBL FLIP 5

شرکت JBL از معروف‌ترین شرکت‌های سازنده‌ی اسپیکر بلوتوثی است. از ویژگی‌های خوب این اسپیکر می‌توان به وزن کم و اندازه‌ی مناسب آن اشاره کرد که کار جابه‌جایی آن را راحت می‌کند. همچنین ضدآب بودن از ویژگی‌های مهم این اسپیکر به شمار می‌رود که آن را به یک گزینه‌ی مطلوب برای خرید اسپیکر قابل حمل تبدیل می‌کند.

باتری این اسپیکر 4800 میلی آمپری است و تا 12 ساعت بی‌وقفه کار می‌کند، همچنین طی 2.5 ساعت به طور کامل شارژ می‌شود. نسخه‌ی بلوتوث آن 4.2 است که به راحتی به تلفن‌های همراه متصل می‌شود. شما می‌توانید حتی چندین اسپیکر از این نوع را به هم متصل کرده و از صدای بلندتر و باکیفیت‌تر آن استفاده کنید. این اسپیکر توان خروجی 20 واتی دارد و در رنگ‌های متنوعی عرضه شده است.

 

اسپیکر بلوتوثی JBL CHARGE 4

این اسپیکر یک باتری 7500میلی آمپری دارد که علاوه بر 20 ساعت استفاده‌ی مداوم، می‌توان از آن به عنوان پاوربانک برای شارژ کردن تلفن همراه هم استفاده کرد. این دستگاه از جنس پارچه‌ی با دوام و مقاومی است که شرایط استفاده از آن را برای محیط‌های مختلف فراهم آورده است. این اسپیکر با وجود خروجی 30 واتی، صدایی با کیفیت، بلند و استریو را نوید می‌دهد که علاوه بر وجود بلوتوث نسخه 4.2 برای اتصال، از جک 3.5 میلی‌متری هم برخوردار است. تقریبا 4 ساعت زمان می‌برد تا  اسپیکر شارژ بشود و وزنش حدودا به 960 گرم می‌رسد. ویژگی‌های مطلوب اسپیکر Charge 4، این تولید شرکت آمریکایی JBL را به یک گزینه‌ی مناسب برای خرید اسپیکر قابل حمل تبدیل کرده است.

 

اسپیکر بلوتوثی 4 JBL PULSE

اگر به دنبال اسپیکری با ظاهر زیبا و توانایی‌های کم نظیر، مانند تولید صدای ٣۶٠ درجه، می‌گردید، این اسپیکر با وجوو ال‌ای‌دی‌های جذاب می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. با وجود باتری 7260 میلی‌آمپری، این اسپیکر 1.26 کیلوگرمی، به مدت 12 ساعت روشن باقی می‌ماند.

داشتن بلوتوث نسخه 4.2،امکان اتصال سریع با سایر دستگاه‌ها را فراهم کرده است. هم چنین با نزدیک کردن دو دستگاه مشابه و تکان دادن آن‌ها، رنگ LED ها هماهنگ شده و دو اسپیکر به هم متصل می‌شوند و صدایی به مراتب بلندتر و باکیفیت تر تولید می‌کنند. از دیگر ویژگی‌های این اسپیکر می‌توان به توان خروجی 20 واتی و شارژ 3.5 ساعته اشاره کرد.

 

اسپیکر بلوتوثی ANKER SOUNDCORE BOOST

اگر می‌خواهید اسپیکری داشته باشید که هم وزنش کم باشد، هم ضد آب باشد و هم قیمت مناسبی داشته باشد، بهترین انتخاب برای خرید اسپیکر قابل حمل، این اسپیکر از برند ANKER است. این اسپیکر با وجود باتری 5200 میلی آمپری و توانایی 12 ساعت پخش موسیقی، امکان شارژ کردن گوشی همراهتان را نیز دارد.

اسپیکر با کیفیت این برند 590 گرم وزن دارد و از ویژگی‌هایی مثل توان خروجی 20 واتی و میکروفون داخلی برای پاسخ به تماس‌های دریافتی نیز برخوردار است. از دیگر ویژگی‌های متمایز کننده‌ی این اسپیکر می‌توان به دکمه‌ی باس آپ، که برای افزایش باس به کار می‌رود، و طراحی ساده و رومیزی آن اشاره کرد.

 

اسپیکر بلوتوثی SONY SRS-XB40

اسپیکر سنگین وزن اما با کیفیت سونی، دارای نسخه بلوتوث 4.2 و جک 3.5 میلی‌متری است. روی بدنه‌ی این دستگاه دکمه‌های مختلفی برای پاسخ به تماس‌های دریافتی، افزایش باس و… وجود دارد. حجم بی‌نظیر باتری این اسپیکر، علاوه بر استفاده‌ی 24 ساعته، به شما امکان شارژ کردن تلفن همراهتان را نیز می‌دهد. از دیگر ویژگی‌های این اسپیکر می‌توان به ضد آب بودن و چراغ‌های موجود در بلندگوهای آن اشاره کرد که زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید مبدل Display Port

 

 اسپیکر بلوتوثی انکر مدل Flare Plus

این اسپیکر توانایی پخش 360 درجه صدا در محیط را دارد و به این ترتیب هیچ فضایی از اتاقتان نیست که صدا در آن به وضوح به گوش نرسد. همچنین ایجاد رقص نور توسط این محصول قدرتمند موجب پرطرفدار شدن این اسپیکر می‌شود.

این دستگاه با وجود بلوتوث نسخه 5، تا فواصل کمتر از 20 متر اتصال را برقرار نگه می‌دارد و به صورت بی‌سیم یا با سیم امکان اتصال با تلفن‌همراهتان را فراهم می‌کند. درصورتی که تلفن همراهتان از بلوتوث اسپیکر پشتیبانی نمی‌کند، می‌توانید با جک 3.5 میلی‌متری به راحتی اتصال را برقرار کنید. از طریق اتصال بلوتوثی، می‌توان دو اسپیکر Flare plus را به هم متصل و قدرت صدا را دو چندان کرد، که این ویژگی می‌تواند این دستگاه را به گزینه‌ای مناسب برای پخش موسیقی در مهمانی‌هاتان تبدیل کند.

 

جمع بندی نکات خرید اسپیکر قابل حمل

همان طور که اشاره شد برای خرید یک اسپیکر با کیفیت، باید ویژگی‌هایی را در نظر گرفت که به طور کامل به شرح این ویژگی‌ها پرداختیم.

اما نکته‌ی اساسی در خرید اسپیکر، بودجه‌ای است که می‌خواهید برای این کار در نظر بگیرید. بهتر است اول انتظاراتتان از یک اسپیکر خوب را اولویت بندی کنید و بعد براساس اولویت‌هایی که مشخص کرده‌اید اقدام به خرید یک اسپیکر به صرفه کنید. این نکته را در نظر بگیرید که گران‌ترین انتخاب لزوما بهترین انتخاب نیست، بلکه انتخابی هوشمند است که نوع استفاده از اسپیکر، کیفیت صدا، نوع اتصال و قابل حمل بودن یا نبودن آن را در نظر بگیرد.

تحریریه آرنیک موبایل
اینستاگرام
token خالی است
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *