چگونه باتری گوشی یا تبلت خود را کالیبره کنیم؟

چگونه باتری گوشی یا تبلت خود را کالیبره کنیم؟

گوشی شما از نوع اندروید باشد یا آیفون، باید به نحوه عملکرد باتری گوشی‌تان توجه کنید. آیفون دارای عمر باتری قابل توجهی است، با این حال، هر کاربر اوج عملکرد را تجربه نمی‌کند و کالیبره کردن باتری لیتیوم یون به صورت دوره‌ای ضروری است. آیا نمی‌دانید چگونه باتری گوشی هوشمند خود را کالیبره کنید؟ به دنبال پاسخی در مورد اینکه چرا کالیبره کردن باتری ضروری است؟ شما سوالاتی از این قبیل دارید که ما می‌خواهیم با کمک این مقاله به آن‌ها پاسخ دهیم، لطفا تا پایان مطلب همراه ما باشید.

 

کالیبره کردن باتری به چه معناست؟

کالیبره کردن باتری به چه معناست

سیستم عامل اندروید باید میزان باتری و میزان شارژ شما را ردیابی کند تا زمانی که پر یا خالی است به شما اطلاع دهد. مشکل اینجا است که گاهی اوقات این روند خراب می‌شود و شروع به نمایش داده‌های غیر واقعی می‌کند و مثلا باعث می‌شود گوشی قبل از رسیدن به 0 درصد خاموش شود. این اختلاف در داده‌ها نیز می‌تواند ناشی از افزایش سن گوشی و باتری‌تان باشد.

همه باتری‌ها با گذشت زمان تحلیل می‌روند و باتری قدیمی‌تر دیگر نمی‌تواند به اندازه زمانی که نو بود، شارژ نگه دارد. با این حال، نرم‌افزاری که گوشی شما اجرا می‌کند معمولا هنگام نمایش وضعیت باتری روی صفحه، این کاهش را در نظر نمی‌گیرد.

کالیبره کردن باتری اندروید یا آیفون شما به این معنی است که سیستم عامل گوشی شما این اطلاعات را تصحیح کند، بنابراین بازتابی از سطح واقعی باتری شما است. درک این نکته مهم است که این فرآیند در واقع خود باتری را کالیبره (یا بهبود) نمی‌کند. همچنین کالیبراسیون باتری باعث بهبود عمر باتری گوشی شما نمی‌شود. این موضوع فقط به گوشی کمک می‌کند تا آمار باتری را به طور دقیق نشان دهد. برای اطلاعات بیشتر درباره افزایش طول عمر باتری گوشی اندروید می‌توانید مطلب دیگر ما را مطالعه کنید.

چگونه متوجه شویم به کالیبره کردن باتری نیاز داریم:

 1. تلفن هوشمند شما حتی پس از اینکه نشان داد شارژ کافی باقی مانده است ناگهان خاموش می‌شود.
 2. اگر درصد شارژ شما برای مدت طولانی در یک نقطه ثابت باقی بماند.
 3. گوشی هوشمند شما واقعا قدیمی است و به نادرست بودن آمار باتری نشان داده شده مشکوک هستید.

 

کارهای لازم قبل از باتری گوشی هوشمند خود را کالیبره کنید

گاهی اوقات، تعویض و خرید باتری گوشی هوشمندتان ساده‌تر (و بهتر) از شلاق زدن یک اسب پیر و تلاش برای کالیبره کردن آن است. انجام این کار در تلفن‌های هوشمند قدیمی که دارای باتری‌های قابل جابجایی بودند، آسان‌تر بود. در چنین دستگاه‌هایی، بررسی باتری برای آسیب یا مشکلاتی مانند خاموش کردن دستگاه، برداشتن پوشش و بازرسی باتری آسان بود.

در اکثر تلفن‌های هوشمند مدرن، برداشتن قاب پشتی یک گزینه مناسب نیست و هیچ راهی برای نگاه کردن به وضعیت فیزیکی باتری وجود ندارد. با این حال، یکی از روش‌های شناسایی باتری آسیب‌دیده در گوشی‌های هوشمند با باتری‌های غیرقابل جابجایی، بررسی این است که آیا دیگر روی میز صاف نمی‌نشیند یا خیر، وضعیتی که اغلب به دلیل باد کردن باتری ایجاد می‌شود.

علاوه بر این، کالیبره کردن باتری یک راه حل در همه شرایط برای رفع مشکلات مربوط به باتری نیست. دلایل زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث خرابی باتری شود. اگر تلفن شما شارژ نمی‌شود، ممکن است مشکلی در شارژر وجود داشته باشد، بنابراین راهنمای ما را در مورد نحوه تشخیص شارژر اصلی سامسونگ را بررسی کنید.

اگر اخیرا گوشی خود را به نرم‌افزار جدیدی به‌روزرسانی کرده‌اید و مشکلات مربوط به باتری بلافاصله بعد از آن آشکار شده است، احتمالا ناشی از سیستم‌افزار جدید است و به خود باتری ربطی ندارد. در چنین سناریویی، بهتر است شما به سادگی منتظر بمانید تا برند ورژن اصلاحی را صادر کند.

 

چگونه باتری گوشی های اندرویدی را کالیبره کنیم؟

چگونه باتری گوشی های اندرویدی را کالیبره کنیم؟

فرآیند ذکر شده در زیر برای تمامی گوشی‌های هوشمند اندرویدی قابل اجرا است.

 • باتری گوشی خود را کاملا تخلیه کنید تا زمانی که خاموش شود.
 • دوباره آن را روشن کنید و بگذارید خودش خاموش شود.
 • گوشی خود را به شارژر وصل کنید و بدون اینکه آن را روشن کنید، اجازه دهید شارژ شود تا زمانی که نشانگر روی صفحه نمایش ۱۰۰ درصد را نشان دهد.
 • شارژر خود را از برق بکشید
 • گوشی خود را روشن کنید. این احتمال وجود دارد که نشانگر باتری ۱۰۰ درصد را نشان ندهد، بنابراین شارژر را دوباره وصل کنید (گوشی خود را روشن بگذارید) و شارژ را تا زمانی که روی صفحه نمایش ۱۰۰ درصد نشان داده شود، ادامه دهید.
 • گوشی خود را از برق بکشید و آن را ریستارت کنید. اگر ۱۰۰ درصد نشان داده نشد، شارژر را دوباره وصل کنید تا زمانی که روی صفحه نمایش ۱۰۰ درصد باشد.
 • این چرخه را تا زمانی که بدون وصل بودن آن را راه اندازی می‌کنید، ۱۰۰ درصد (یا به همان اندازه که فکر می‌کنید نزدیک است) تکرار کنید.
 • حالا اجازه دهید باتری شما تا 0 درصد تخلیه شود و اجازه دهید گوشی شما دوباره خاموش شود.
 • یک بار دیگر بدون وقفه باتری را کاملا شارژ کنید و باید درصد باتری سیستم اندروید را ریست کرده باشید.

 

چگونه باتری گوشی های سامسونگ را کالیبره کنیم؟

گوشی‌های هوشمند سامسونگ دارای گزینه‌ای به نام «بازنشانی سریع» هستند که معمولا توسط تکنسین‌ها برای کالیبره کردن باتری تلفن‌هایی به آن دسترسی دارند که آمار نادرست باتری را گزارش می‌کنند. در ادامه نحوه استفاده از این گزینه برای کالیبره کردن باتری دستگاه‌های سامسونگ بیان شده است:

 • از گوشی هوشمند تا رسیدن به ۵٪ استفاده کنید و مطمئن شوید که گوشی شما به شارژر وصل نیست.
 • برنامه شماره گیر گوشی را باز کنید و کد زیر را وارد کنید:#0228#*
 • یک منوی با گزینه‌ای ظاهر می‌شود که می‌گوید «شروع سریع».
 • «شروع سریع» را فشار دهید و سپس «OK» را فشار دهید.
 • منتظر بمانید تا نمایشگر دوباره روشن شود و بررسی کنید که آیا درصد باتری کاهش یافته است یا خیر.
 • دوباره گوشی را تا ۱۰۰٪ شارژ کنید.
 • گوشی را خاموش کنید و دوباره روشن کنید و سپس شارژر را از برق بکشید.
 • این مراحل را ۲، ۳ بار تکرار کنید
 • شارژر را دوباره وصل کنید و باتری را روی 100% قرار دهید، گوشی را دوباره روشن کنید و شماره گیر را باز کنید و تایپ کنید: #9900#*.
 • به پایین بروید تا به «bin reset» بروید و روی تب ضربه بزنید.
 • از منو خارج شده و گوشی را ریستارت کنید.

به یاد داشته باشید که انجام منظم این فرآیند توصیه نمی‌شود. حتی زمانی که باتری شما آنقدر تمام شده است که تلفن شما حتی روشن نمی‌شود، باتری شما همچنان شارژ ذخیره کافی برای جلوگیری از آسیب به سیستم دارد. این فرآیند را حداکثر هر سه ماه یکبار انجام دهید و اگر بیشتر از این مورد نیاز باشد، با مشکلات بزرگتری رو به رو هستید.

به طور واضح بگوییم، تخلیه کامل باتری برای آن مضر است و تلاش برای بارگذاری بیش از حد باتری نیز برای آن مضر است. خبر خوب این است که شارژ باتری‌ها زمانی که به حد مجاز خود رسیدند به طور خودکار خاموش می‌شوند و همیشه مقدار کمی ذخیره می‌شود حتی اگر تلفن شما روشن نشود. باز هم این کار را فقط در صورت لزوم انجام دهید، زیرا تأثیر منفی بر عمر باتری دارد.

 

نحوه کالیبره کردن باتری آیفون

نحوه کالیبره کردن باتری آیفون

همانطور که برای اندروید نیز اشاره کردیم، اولین قدم تخلیه کامل باتری است. این موضوع باید با استفاده معمولی انجام شود. پس شما نباید با ۲٪ باتری باقی مانده کار را شروع کنید و گاهی اوقات این ۲ درصد می‌تواند چند ساعت طول بکشد. زمانی که می‌توانید چندین ساعت، شاید قبل از خواب، بدون دستگاه خود کار کنید، بهتر است باتری را خالی کنید. اگر هنوز مقدار کمی شارژ دارید، می‌توانید باتری را با شدت بیشتری تخلیه کنید. برای تسریع تخلیه باتری، چراغ قوه را روشن کنید، روشنایی را زیاد کنید.

هنگامی که دستگاه شما به دلیل شارژ ناکافی باتری خاموش شد، بهتر است آن را برای مدتی رها کنید. در صورت امکان، آن را یک شبه بگذارید و تا صبح روز بعد آن را شارژ نکنید. این روش همیشه یک گزینه خوشایند نیست. اجازه دادن به دستگاه در طول شب برای استراحت باعث تخلیه بیشتر باتری می‌شود.

ممکن است متوجه شوید که حتی زمانی که باتری آیفون شما تمام می‌شود و خاموش می‌شود، وقتی بلافاصله آن را دوباره وصل کنید، آن را با شارژ ۲ تا ۳ درصد مشاهده خواهید کرد. این موضوع تا حدی به این دلیل است که مقداری از عمر باتری در هنگام خاموش شدن آن باقی مانده بود. برای ایمن نگه داشتن اطلاعات خود، iOS باید قبل از تخلیه کامل باتری خاموش شود. در غیر این صورت، بدون اینکه بتواند وضعیت خود را در حافظه ثانویه ذخیره کند، خاموش می‌شود.

سپس آیفون خود را به شارژر وصل کنید. آن را در شارژر نگه دارید تا حداقل ۱۰۰٪ شارژ شود. در صورت امکان، آن را بیشتر در شارژر نگه دارید. طبق گفته اپل، ۱۰۰٪ به این معنی است که شما عمر باتری مورد انتظار را خواهید داشت، اما دستگاه می‌تواند بیش از این شارژ شود.

اپل قبل از اینکه دستگاه به حالت شارژ کامل برسد و ۱۰۰ درصد شارژ شده نشان می‌دهد. در آن مرحله، شارژ کردن را تا ۱۰۰ درصد ادامه می‌دهد، سپس کمی تخلیه می‌شود و تا ۱۰۰ درصد دوباره شارژ می‌شود و این روند را تا زمانی که دستگاه از برق جدا شود تکرار می‌کند.

انجام این کار به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد تا شارژ بهینه را حفظ کنند. مدارها طوری طراحی شده‌اند که می‌توانید دستگاه خود را تا زمانی که می‌خواهید به برق متصل نگه دارید. این یک ویژگی عالی است که همیشه در iOS وجود داشته است.

نگه داشتن دستگاه در شارژر پس از رسیدن به ۱۰۰ درصد، از شارژ کامل آن اطمینان حاصل می‌کند و برای دو ساعت دیگر باید این کار را انجام دهید.

بهتر است آیفون خود را زمانی که خاموش است شارژ کنید. پس از وصل کردن شارژر، آیفون شما به طور خودکار در عرض چند دقیقه روشن می‌شود. وقتی دوباره آنلاین شد، به سادگی دکمه خاموش روشن را نگه دارید و انگشت خود را روی کلید خاموش بکشید. آیفون شما وقتی خاموش باشد سریعتر شارژ می‌شود. همچنین گرمای کمتری تولید می‌کند که عمر باتری کلی را افزایش می‌دهد.

اگر آیفون خود را خاموش می‌کنید تا شارژ شود، مطمئن شوید که مدت زمان شارژ شدن بیش از ۱۰۰ درصد طول خواهد کشید. سه ساعت یک شرط مطمئن برای آیفون ۱۱ است. آیفون ۶ ظرف سه ساعت ۱۰۰٪ شارژ می‌شود، اما دو ساعت اضافی شارژ کامل آن را تضمین می‌کند.

مدل‌های جدیدتر آیفون، مانند ۱۳ پرو مکس، بسته به منبع تغذیه ممکن است زمان بیشتری برای شارژ شدن نیاز داشته باشند. این دستگاه، به ویژه باتری بسیار بزرگتری نسبت به هر آیفون دیگری دارد. یک آیفون ۱۳ پرو مکس در هنگام شارژ تنها می‌تواند از ۲۷ وات استفاده کند. اگر شارژر شما جریان بیشتری تولید کند، آی سی برق آیفون تنها ۲۷ وات مصرف می‌کند.

اکنون که دستگاه شما به طور کامل شارژ شده است، باید آن را ریست کنید. این کار با نگه داشتن دکمه خاموش روشن (در بالای دستگاه) و دکمه هوم انجام می‌شود تا لوگوی اپل ظاهر شود. اگر آیفون جدیدتری دارید، بدون دکمه فیزیکی هوم، دکمه افزایش صدا و دکمه خاموش روشن را نگه دارید. دستگاه شما بوت می‌شود و اکنون بازنشانی می‌شود. وقتی دستگاهتان روشن و کار می‌کند، کابل شارژ را بردارید.

فرآیند زیر همان چیزی است که به نظر من استاندارد طلایی کالیبراسیون باتری آیفون است.

 1. از آیفون خود استفاده کنید تا زمانی که به طور خودکار خاموش شود. اگر عمر باتری آن نزدیک به ۰ درصد است و می‌خواهید سریع‌تر آن را خالی کنید، چراغ قوه را روشن کنید، روشنایی صفحه را تا آخر زیاد کنید و یک ویدیو را ترجیحاً از اینترنت پخش کنید.
 2. اجازه دهید آیفون شما یک شبه بماند تا باتری بیشتر خالی شود.
 3. آیفون خود را به برق وصل کنید و منتظر بمانید تا روشن شود. مطمئن شوید که از شارژر عرضه شده توسط اپل یا شارژری استفاده کنید که با وات و آمپر یکسان کار می‌کند.
 4. دکمه خاموش روشن را نگه دارید و روی «slide to power off» بکشید.
 5. اجازه دهید آیفون شما حداقل ۳ ساعت شارژ شود. آیفون‌های قدیمی باید ۵ ساعت شارژ شوند. هنگامی که آیفون شما خاموش است، نشانگر پیشرفت شارژ نمایش داده نمی‌شود.
 6. در حالی که کابل شارژ همچنان متصل است، دکمه خاموش روشن را برای حدود یک ثانیه فشار دهید تا آیفون خود راه اندازی شود.
 7. وقتی آیفون بوت شد، دکمه خاموش روشن و هوم را نگه دارید تا لوگوی اپل را ببینید. اگر آیفون جدیدتری دارید، بدون دکمه فیزیکی هوم، دکمه افزایش صدا و دکمه خاموش روشن را نگه دارید.
 8. وقتی آیفون شما آنلاین شد، کابل شارژ را از برق بکشید.

 

سخن پایانی

باتری گوشی افراد زیادی مشکل پیدا می‌کند و گاهی اوقات کالیبراسیون می‌تواند در برخی موارد کمک کند، اما این یک دارو شفابخش برای هر مشکلی نیست. اگر کالیبراسیون عمر باتری شما را بهبود نمی‌بخشد، ممکن است زمان تعویض باتری فرا رسیده باشد. همچنین اگر شما به دنبال خرید عمده لوازم جانبی موبایل هستید، آرنیک موبایل با سابقه طولانی بهترین برندها را برای شما مهیا کرده است.

 

آیا هیچ یک از این روش‌ها را برای کالیبره کردن باتری خود امتحان کرده اید؟ آیا راه دیگری برای رفع مشکلات باتری می‌شناسید؟ در بخش نظرات به ما اطلاع دهید.

 

بیشتر بخوانید:

تحریریه آرنیک موبایل
اینستاگرام
token خالی است
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *