چگونه اسپیکر گوشی را تمیز کنیم؟

چگونه اسپیکر گوشی را تمیز کنیم؟

با گذشت زمان، اسپیکرهای گوشی هوشمند شما پرز، گرد و غبار و انواع کثیفی را جمع می‌کنند که احتمالا شما آن‌ها را نمی‌بینید. هنگامی که آن‌ها را برای مدت طولانی تمیز نکنید، صدای گوشی شما چندان واضح شنیده نمی‌شود اما قبل از رفتن به تعمیرگاه، چند تکنیک عالی برای تمیز کردن اسپیکرها از بیرون و داخل گوشی وجود دارد که ما در این مطلب بیان کردیم. لازم به ذکر است آرنیک موبایل خدمات زیر را در قالب بهترین برندها ارائه می‌دهد:

 

روش ۱: پاک کردن کثیفی اسپیکر گوشی با وسایل خانگی

روش ۱: پاک کردن کثیفی اسپیکر گوشی با وسایل خانگی

 1. اسپیکرهای گوشی خود را پیدا کنید. اسپیکرهای آیفون معمولا در پایین به سمت چپ و راست درگاه شارژر قرار دارند. اسپیکرهای سامسونگ در پایین نیز قرار دارند اما معمولا به سمت چپ یا راست درگاه شارژر محدود می‌شوند. اسپیکرهای گوشی تقریبا همیشه در بالای صفحه جلویی گوشی جایی که گوش خود را قرار می‌دهید، قرار دارند. به مکان‌های اسپیکرهای جایگزین، مانند کناره نزدیک دکمه صدا یا پایین صفحه جلویی گوشی توجه کنید.
 2. یک گوش پاک کن را در قسمت بیرونی اسپیکرها بمالید. به آرامی آن را با حرکات دایره‌ای روی سوراخ‌های اسپیکر حرکت دهید و در عین حال کمی فشار وارد کنید. این روند را تا زمانی که تمام کثیفی‌ها از بین بروند ادامه دهید. اگر سوراخ‌های اسپیکر به اندازه کافی بزرگ هستند، گوش پاک کن را در سوراخ‌ها فشار دهید. اما خیلی محکم فشار ندهید، فقط به اندازه‌ای که پنبه در نوک آن وارد شکاف شود. هنگامی که داخل آن قرار گرفت، گوش پاک کن را به چپ و راست مالش دهید و در عین حال کمی فشار وارد کنید.
  گوش پاک کن را وقتی کثیف شدند عوض کنید. برای نتایج بهتر، مقدار کمی الکل را روی گوش پاک کن خود بمالید.
 3. خمیر چسبنده را به شکل یک توپ کوچک فشرده کنید و آن را روی سوراخ‌های اسپیکر فشار دهید. یک تکه ۱ اینچی (۲.۵ سانتی متری) از خمیر چسبناک را جدا کرده و شروع به فشار دادن آن به شکل توپ کنید. فشرده‌سازی آن را تا زمانی که نرم و چکش خوار شود، ادامه دهید. سپس آن را روی سوراخ‌های اسپیکر فشار دهید. به اندازه‌ای فشار وارد کنید که چسب خمیر به اسپیکر وارد شود. آن را به مدت ۲ تا ۳ ثانیه نگه دارید و آن را بردارید و می‌بینید کثیفی به خمیر چسبیده است. این روند را تا جایی ادامه دهید که دیگر آلودگی از اسپیکرها خارج نشود. خمیر چسبناک خود را به اطراف حرکت دهید تا همیشه از سطح تمیز آن استفاده کنید.
 4. گریل های اسپیکر کوچک را با استفاده از یک مسواک با موهای متوسط تمیز کنید. برس را به سمت بالا یا پایین گوشی خود خم کنید. آن را موازی با بالای گوشی خود نگه دارید و آن را با حرکات بالا و پایین حرکت دهید. پس از آن، مسواک خود را به صورت عمودی (موازی با کناره تلفن خود) بچرخانید و با حرکت دادن آن در حرکات چپ و راست تمیز کنید.
  برس مسواک را به سمت بالا زاویه دهید و با موهای زیرین آن را بشویید تا کثیفی سخت شود. همیشه از یک برس با موهای متوسط استفاده کنید. موهای نرم به اندازه کافی برای از بین بردن کثیفی خوب نیستند، در حالی که موهای قوی‌تر آنقدر ضخیم هستند که نمی‌توانند به سوراخ‌های کوچک اسپیکر برسند.

 

روش ۲: خارج کردن کثیفی با هوای فشرده

روش ۲: خارج کردن کثیفی اسپیکر گوشی با هوای فشرده

 1. یک قوطی هوای فشرده بخرید. قوطی‌های هوای فشرده را می‌توانید در فروشگاه‌های لوازم اداری، فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی و تامین کنندگان آنلاین پیدا کنید. آن را با نشانه گیری به سمت پایین و فشار دادن نازل به سمت پایین تست کنید. با هر اسپری میزان هوای خارج شده را احساس کنید. برای دقت بیشتر یک قوطی با نی خریداری کنید.
 2. برای افزایش دقت، نی را به نازل قوطی وصل کنید. نی نازک را روی نازل قوطی هوای فشرده خود پیچ کنید. آن را با نشانه گیری به سمت پایین و فشار دادن نازل به سمت پایین آزمایش کنید. هوا باید از نوک نی باد کند. اگر در حین اسپری کردن احساس کردید هوا از کناره‌های نازل خارج می‌شود، نی را سفت کنید. اگر راحت هستید که هوای فشرده خود را بدون آن هدف قرار دهید، از نی صرف نظر کنید.
 3. هوای فشرده را با ۳ تا ۴ بار انفجار کوتاه در شیار بلندگو دمید. نازل یا نوک نی را حداقل ۱⁄۲ اینچ (۱.۳ سانتی متر) از دهانه بلندگو نگه دارید. با این کار کثیفی اضافی که به اسپیکر فشار داده شده است را از گوش پاک کن شما پاک می‌کند. به اسپیکر نزدیک نشوید وگرنه ممکن است به قطعات الکتریکی داخلی گوشی آسیب برسانید. اگر از نی استفاده می‌کنید، آن را با دست غیر غالب خود نگه دارید تا در هنگام دمیدن هوا ثابت بماند.

 

روش ۳: اسپیکرهای گوشی را از داخل تمیز کنید

روش ۳: اسپیکرهای گوشی را از داخل تمیز کنید

 1. درب پشتی گوشی خود را با مکنده و اسپاگر بردارید. محیط گوشی خود را با استفاده از سشوار روی حرارت کم حدود ۱۵ ثانیه گرم کنید. سپس یک ساکشن کاپ را به پشت بمالید. در حالی که صفحه نمایش رو به پایین است، دسته مکش را به آرامی به سمت خود بکشید. در همان زمان، انتهای صاف یک اسپاجر را در بین دهانه محیطی قرار دهید و آن را به سمت خود حرکت دهید. به اهرم زدن تکه پشتی ادامه دهید (در حالی که هنوز ساکشن کاپ را می‌کشید) تا زمانی که بیرون بیاید.
  شما می‌توانید یک اسپاجر، ابزاری با انتهای پیچ گوشتی سر صاف که به عنوان گوه استفاده می‌شود، از فروشگاه‌های لوازم خانگی خریداری کنید. اگر مشکل دارید، حرارت بیشتری به محیط وارد کنید تا چسب نگهدارنده دو تکه گوشی در جای خود شل شود.
 2. با مدل‌های قدیمی‌تر و ارزان‌تر گوشی، شما می‌توانید پشت گوشی را با دستان خود باز کنید. برای گوشی‌های جدیدتر و گران‌تر با پشت شیشه‌ای، این امکان‌پذیر نیست.
 3. قاب‌های فلزی و اسپیکرهایی را باز کنید که از آن‌ها محافظت می‌کنند. اسپیکرهای گوشی معمولا توسط روکش‌های فلزی در جای خود ثابت می‌شوند. پیچ‌های نگهدارنده روکش‌ها را با استفاده از پیچ گوشتی فیلیپس شماره ۳ بردارید و آن‌ها را بردارید. از اینجا به آرامی بلندگوها را بیرون بکشید. اگر مشکل دارید به آرامی اسپیکرها را با استفاده از اسپاگر بیرون بکشید.
 4. اسپیکرها را با یک پارچه میکروفیبر آغشته به الکل پاک کنید. مقدار کمی الکل مالیده را روی یک پارچه میکروفیبر بمالید. قطعات اسپیکر را به آرامی بشویید تا تمیز شوند. برای منافذ، از بیرون به آرامی داخل آن‌ها باد بزنید. پس از آن، یک گوش پاک کن را در الکل آغشته کنید و به آرامی آن را از طریق دهانه‌های اسپیکر بمالید. همچنین می‌توانید از پارچه نرم یا دستمال کاغذی بدون پرز استفاده کنید. با این حال، آن‌ها در جمع آوری کثیفی موثر نیستند. قبل از قرار دادن اسپیکرها در کنار هم، مطمئن شوید که اجازه دهید اسپیکرها و دهانه‌ها خشک شوند.
 5. اگر هنوز نمی‌توانید به اسپیکرهای خود دسترسی پیدا کنید، قطعه دوم پشتی را بردارید. در برخی از تلفن‌ها (معمولا برندهای سامسونگ) برای دسترسی به دهانه‌های اسپیکرها، باید قطعه دوم پشتی را جدا کنید. این گوشی‌ها ۱۰ تا ۱۳ پیچ دیگر برای جدا کردن خواهند داشت، البته تعداد دقیق آن‌ها بسته به مدل و سازنده متفاوت است. از یک پیچ گوشتی فیلیپس شماره ۳ ۴ اینچی (۱۰ سانتی متری) استفاده کنید تا هر پیچ را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا زمانی که شل شوند. پس از آن، قطعه دوم پشت را بکشید.
  اگر گوشی شما دارای یک لایه پلاستیکی است که پیچ‌ها را می‌پوشاند. هنگامی که قطعه پشتی دوم خاموش شد، می‌توانید به دهانه‌های اسپیکرها و بلندگوها دسترسی داشته باشید و آن‌ها را تمیز کنید. با این حال، در برخی موارد فقط می‌توانید منافذ را تمیز کنید. پس از اتمام تمیز کردن اسپیکر گوشی؛ قطعه پشتی را دوباره به آن بچسبانید و پیچ‌ها را دوباره وصل کنید. پس از آن، می‌توانید پوشش‌های فلزی را دوباره به اسپیکرها وصل کنید و درب پشتی را دوباره ببندید.

 

نکات پایانی

اگر بعد از تمیز کردن اسپیکر گوشی همچنان با مشکل مواجه هستید، گوشی خود را به تعمیرگاه ببرید. طراحی گوشی می‌تواند متفاوت باشد، به خصوص با مدل‌های جدیدتر. صرف نظر از طراحی، هرگز سیم یا کابل رابط را قطع نکنید و کاری را که از آن مطمئن نیستید انجام ندهید. یک گوشی کارآمد بهتر از یک گوشی کثیف است!

 

بیشتر بخوانید:

تحریریه آرنیک موبایل
اینستاگرام
token خالی است
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *