ایا هدست های VR می توانند به چشم شما آسیب بزنند؟

ایا هدست های VR می توانند به چشم شما آسیب بزنند؟

چه برای اولین بار است که می‌خواهید وارد دنیای واقعیت مجازی افسانه‌ای شوید یا از افراد باتجربه این دنیا فرضی هستید، دانستن اینکه بهترین هدست‌های واقعیت مجازی چگونه بر چشمان شما تأثیر می‌گذارند سؤالی شایسته‌ای است که پاسخ آن را بدانید.

ما هنوز از زندگی کردن هر روز در این دنیای جدید و هیجان‌انگیز که پر از بازی‌های ویدیویی واقعا همه جانبه و تجربیات مجازی فاصله داریم و تا آن روز، شما به امکانات لازم نیاز دارید. خستگی چشم و آسیب دیدن آن تنها منحصر به VR نیست. استفاده از هدست واقعیت مجازی ممکن است اولین دوز بیماری را در حین استفاده زیاد ایجاد کند اما اگر این موضوع شما را نگران می‌کند، دلایل آن منحصر به VR نیست و درمان تقریبا یکسان است.

 

آیا هدست VR مانند تلویزیون به چشم آسیب میزند؟

درمان بیماری ها با VR واقعیت دارد؟

اگر این ادعای قدیمی را شنیده‌اید که نشستن بیش از حد نزدیک به صفحه تلویزیون به چشمان شما آسیب می‌رساند، نگرانی‌های VR شما قابل درک است. استفاده از هدست، صفحه نمایش‌های با وضوح بالا را تنها در فاصله میلی متری شبکیه چشم شما قرار می‌دهد.

دو لنز با شکل پیچیده بین شما و صفحه نمایش برای شکل دادن به تصویر وجود دارد اما حرف ما همچنان پابرجاست. اگر تا به حال برای مدت طولانی با کامپیوتر کار کرده باشید، بدون تردید با مشکلات عمده‌ای برخورد کرده اید. مانند خواندن یک کتاب، تمرکز طولانی مدت بر روی متن‌های کوچک تاثیر خود را می‌گذارد، اما صفحه نمایش‌ها به روش دیگری (نور آبی) نیز باعث این امر می‌شوند. بنابراین، همین امر در مورد VR نیز صادق است.

در سال ۲۰۲۰، حدود ۵۲.۱ میلیون آمریکایی برای لذت بیشتر در واقعیت مجازی (VR) از هدست استفاده کردند. متأسفانه VR تنها مربوط به سرگرمی و بازی نیست. محققان می‌گویند هدست‌های واقعیت مجازی ممکن است باعث مشکلات چشمی شوند، اگرچه شواهدی از آسیب طولانی‌مدت وجود ندارد.

واقعیت مجازی دائما در حال پیشرفت است و فناوری‌ها و برنامه‌های جدید مرتبا در حال ظهور هستند. در حال حاضر، بهترین توصیه این است، به هشدارهایی توجه کنید که با هدست‌های واقعیت مجازی ارائه می‌شود، زمان صرف شده در دنیای مجازی را محدود کنید و اطمینان حاصل کنید که همه کاربران به طور منظم معاینه چشمی جامع با یک اپتومتریست برای اطمینان از سلامت چشم و سلامت کلی بدن‌شان دارند.

 

اثرات VR بر چشمان شما

اثرات VR بر چشمان شما

تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی می‌تواند باعث خستگی چشم، ناراحتی چشم و تاری دید شود.

آکادمی چشم پزشکی آمریکا توضیح می‌دهد که خیره شدن بیش از حد طولانی به صفحه VR می‌تواند منجر به خستگی چشم شود. چرا؟ زیرا هنگام استفاده از دستگاهی با صفحه نمایش دیجیتال نسبت به حالت عادی کمتر پلک می‌زنیم که منجر به خشکی یا خستگی چشم می‌شود. علاوه بر این، یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که خستگی چشم در میان کاربران هدست‌های VR ناشی از اختلاف بین عمق محیط مجازی و درک آن مشاهده شده است.

یکی دیگر از مشکلات چشمی مرتبط با هدست‌های واقعیت مجازی، بیماری حرکتی ناشی از بصری است. به غیر از خستگی چشم و خشکی چشم، علائم این به اصطلاح «بیماری سایبری» شامل مشکل در تمرکز، سردرد، سبکی سر، خواب آلودگی، تعریق، حالت تهوع و استفراغ است.

بر اساس تجزیه و تحلیل تحقیقاتی منتشر شده در سال ۲۰۱۸، بیماری حرکتی ناشی از بصری «یک مانع برای پذیرش گسترده و توسعه تجاری فناوری‌های مرتبط با هدست‌های VR باقی می‌ماند.» این تجزیه و تحلیل اشاره می‌کند که کودکان، زنان و افرادی که وضعیت بدنی ناپایدار، نقص در میدان دید یا سابقه بیماری حرکتی دارند، ممکن است به ویژه در معرض ابتلا به بیماری سایبری باشند.

به طور کلی پیشنهاد می‌شود در صورت تجربه موارد زیر، فورا استفاده از هدست VR را متوقف کنید:

  • خستگی چشم.
  • انقباض چشم یا ماهیچه.
  • تاری، تغییر یا دوبینی، یا سایر مشکلات بینایی.
  • ناراحتی چشم یا درد چشم.

 

آیا هدست VR می تواند به بینایی شما آسیب برساند؟

در سال ۲۰۲۰، دنی بیتمن، توسعه‌دهنده واقعیت مجازی، شکایت کرد که استفاده از هدست واقعیت مجازی برای ساعت‌ها در روز به بینایی او آسیب می‌رساند. بیتمن ادعا کرد که بینایی او طی یک دوره سه‌ساله «به طرز چشمگیری» بدتر شده است، اگرچه او گفت که برای رفع مشکل عینک تجویز شده است.

بی‌بی‌سی نیوز در گزارشی درباره پرونده بیتمن اشاره کرد، هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی منجر به بدتر شدن دائمی بینایی در بین کودکان یا بزرگسالان می‌شود. آکادمی چشم پزشکان آمریکا نیز همین نکته را بیان می‌کند.

با این وجود، هدست‌های VR همچنان یکی از دغدغه‌های والدین هستند. در یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۷ که توسط گروه غیرانتفاعی Common Sense انجام شد، ۸ درصد از والدین دارای فرزندان ۸ تا ۱۷ساله که از واقعیت مجازی استفاده می‌کنند، گزارش کردند که فرزندانشان از فشار چشم مرتبط با واقعیت مجازی رنج می‌بردند.

سازندگان هشدار می‌دهند که کودکان زیر ۱۳ سال نباید از هدست‌های VR استفاده کنند زیرا ماهیت برخی از محتوای واقعیت مجازی وجود دارد و اندازه هدست برای کودکان در نظر گرفته نشده است. اگرچه خرید رم ریدر و استفاده از بازی‌های بیشتر و بلندمدت می‌تواند خطرناک باشد.

 

آینده هدست های VR

در حالی که نگرانی‌هایی پیرامون آسیب احتمالی به چشم ما وجود دارد اما این هدست‌ها می‌توانند به افراد کمک کنند تا قدرت بینایی‌شان افزایش یابد. تحت نظارت یک متخصص چشم، هدست واقعیت مجازی را می‌توان برای بهبود هماهنگی چشم، هماهنگی دست و چشم، درک عمق و زمان واکنش استفاده کرد. علاوه بر این، استفاده مناسب از هدست واقعیت مجازی می‌تواند برای افرادی که تنبلی چشم دارند (آمبلیوپی) دقت بینایی بهتری ایجاد کند.

علاوه بر این، هدست‌های واقعیت مجازی به افراد کم بینا کمک می‌کنند بینایی خود را دوباره به دست آورند. به عنوان مثال، هدست‌های واقعیت مجازی و نرم‌افزار یک شرکت کالیفرنیایی به نام IrisVision به هزاران نفر از افراد دارای اختلال بینایی کمک کرده است تا بینایی بهتری داشته باشند.

 

چگونه از خستگی چشم در هنگام استفاده از VR جلوگیری کنیم؟

چگونه از خستگی چشم در هنگام استفاده از VR جلوگیری کنیم؟

بعد از مدتی استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی چشم‌های شما به آن‌ها عادت می‌کند و این عادت بدان معنا نیست که در نهایت اثرات بالقوه آن را می‌توان کاملا از بین برد. فشار چشم دیجیتال منحصر به VR نیست. به اندازه کافی به هر چیزی خیره شوید و آن مشکلات را همچنان تجربه خواهید کرد. صفحه نمایش کامپیوتر روی میز، لپ تاپ، تلفن همراه یا تبلت شما باشد.

اکنون فناوری بزرگ می‌داند که نور آبی ساطع شده از بیشتر صفحه‌نمایش‌ها نقش مهمی در فشاری دارد که از نگاه طولانی مدت به آن‌ها وارد می‌کنیم. همچنین ما را در شب بیدار نگه می‌دارد و مغز ما را از آزاد کردن مواد شیمیایی طبیعی باز می‌دارد که به ما کمک می‌کند تا آرام شویم.

اما ما نمی‌توانیم نور آبی را برای همه چیز مقصر بدانیم و مطمئنا نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که یک فیلتر همه مشکلات ما را حل کند. به هر حال، کتاب‌ها نور آبی ساطع نمی‌کنند اما ما همچنان در طول یک داستان خوب در معرض فشار قرار داریم و همه چیز به میزان فاصله خلاصه می‌شود.

چشم‌ها وقتی برای مدت طولانی روی چیزی تمرکز می‌کنند خسته می‌شوند و استفاده از یک صفحه نمایش این روند را به همراه دارد. نگاه کردن به چیزی از فاصله تعیین شده برای مدت طولانی باعث کشش آن عضلات نمی‌شود. پس باید نگاه خود را دور کنیم، نگاه کردن به دیوار پشت صفحه نمایش، درختی بیرون از پنجره یا حتی به سمت درب اتاق استراحت، همگی ایده‌های خوبی هستند.

استراحت ۱۵ دقیقه‌ای تاثیری دارد؟ زمان بسیار خوبی برای نوشیدن یک لیوان آب، دراز کردن پاهای خود و نگاه به چیز دیگری است تا به چشم های‌تان استراحت کافی دهید و در عین حال از آن نور آبی تند و زننده فاصله بگیرید. این یک موقعیت برد-برد و یک مانترا است که به همان اندازه که در دنیای واقعی صدق می‌کند، در VR نیز کاربرد دارد.

در نهایت، ارزش این موضوع را دارد که هدست را مطابق با نیازهای خود تنظیم کنید. اکثر هدست‌های ممتاز دارای مواردی مانند فضای اضافی در داخل برای قرار دادن عینک، آداپتورها به عنوان تعمیر پس از فروش یا حتی لنزهای تجویزی هستند که به‌طور خاص برای VR طراحی شده‌اند و چه از عینک استفاده کنید یا خیر، راهی برای تغییر فیزیکی یا مجازی فاصله بین لنزها مطابق با چشمان شما وجود دارد.

احساس خستگی چشم در VR طبیعی است و راه حل آن ساده است. هدست را بردارید، به چشم خود استراحت دهید و برای مدتی از صفحه نمایش دور شوید. مانند بسیاری از بهترین چیزها در زندگی، اعتدال کلید لذت بردن طولانی‌تر از آن‌هاست.

 

چه زمانی باید به چشم پزشک مراجعه کنم؟

اگر متوجه تغییراتی در بینایی خود شدید (مثلا بینایی شما تار می‌شود) یا در هنگام استفاده از هدست واقعیت مجازی احساس ناراحتی یا درد چشم می‌کنید، استفاده از هدست را متوقف کرده و به چشم پزشک مراجعه کنید. پزشک چشم شما را معاینه بررسی گرده تا مشخص کند که آیا مشکل بینایی دارید و درنهایت، نیاز به درمان دارید یا خیر.

در پایان مطلب می‌بایست به این موضوع اشاره کنیم که ارنیک موبایل با سابقه طولانی در عرصه لوازم جانبی موبایل امکان خرید عمده هدست، هندفری و ایرپاد را فراهم کرده است، کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

بیشتر بخوانید:

تحریریه آرنیک موبایل
اینستاگرام
token خالی است
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *