اگر گوشی به وای فای وصل نشد، چه کارهایی باید انجام داد؟

اگر گوشی به وای فای وصل نشد، چه کارهایی باید انجام داد؟

مشکلات اتصال Wi-Fi بسیار خسته کننده هستند. شاید من تنها کسی باشم که نسبت به وصل نشدن وای فای به گوشی اعتراض داشته باشم اما همیشه در بدترین زمان ممکن این اتفاق می‌افتد. هنگامی که با این مشکل مواجه می‌شویم، از خود می‌پرسیم که چرا گوشیم به وای فای وصل نمیشه؟ در این مطلب ما نگاهی دقیق‌تر به چند راه حل تست شده می‌اندازیم که می‌توانند مشکل اتصال وای فای به گوشی را حل کنند.

اگر گوشی شما به اینترنت وصل نشد چه باید کرد:

 • سعی کنید گوشی را ریستارت کنید
 • تنظیمات اتصال خود را بررسی کنید
 • گوشی خود را آپدیت کنید
 • نام روتر و رمز عبور خود را بررسی کنید
 • روتر را مجددا راه اندازی کنید
 • شبکه Wi-Fi خود را فراموش کرده و دوباره وصل کنید
 • تنظیم مجدد کارخانه را امتحان کنید
 • از یک متخصص کمک بگیرید

نکته مهم: این دستورالعمل‌ها را با استفاده از Google Pixel ۴a با شبکه ۵G دارای Android ۱۲ گردآوری شده است. به یاد داشته باشید که برخی از این مراحل بسته به دستگاه شما و نرم‌افزاری که در حال اجرا است، ممکن است متفاوت باشند.

 

رفع مشکل وای فای: گوشی را ریستارت کنید

ما کاملا مطمئن نیستیم که چرا، اما یک راه اندازی مجدد سریع گوشی هوشمند، اکثر مشکلات نرم افزاری کوچک را برطرف می‌کند. این موضوع همیشه یکی از اولین نکات عیب‌یابی است که توصیه می‌کنیم و یک راه حل سریع و آسان است که باید امتحان کنید. فقط دکمه پاور را فشار داده و نگه دارید و Restart را انتخاب کنید.

 

اگر گوشی شما به Wi-Fi وصل نمی شود، تنظیمات اتصال خود را بررسی کنید

اگر تلفن شما به Wi-Fi متصل نیست، باید بررسی کنید که آیا Wi-Fi در دستگاه Android شما روشن است یا خیر. ممکن است فراموش کرده باشید آن را روشن کنید یا به اشتباه آن را خاموش کرده باشید. خوشبختانه برای شما، این یک راه حل آسان است. فقط نوار اعلان را بکشید و بررسی کنید که آیا نماد Wi-Fi فعال است یا خیر. همچنین می‌توانید منوی تنظیمات را باز کرده و روی Network & internet کلیک کنید. روی اینترنت ضربه بزنید و مطمئن شوید که Wi-Fi روشن است. نحوه روشن کردن وای فای در اندروید:

 1. به برنامه Settings بروید.
 2. Network & internet را باز کنید.
 3. روی Internet ضربه بزنید.
 4. مطمئن شوید که Wi-Fi روشن است.

نحوه روشن کردن وای فای در اندروید

تنظیم دیگری که باید بررسی کنید حالت هواپیما است. در صورت فعال بودن، Wi-Fi، داده و سایر موارد را غیرفعال می‌کند، بنابراین نمی‌توانید به اینترنت متصل شوید. می‌توانید با رفتن به Settings > Network & internet > Airplane mode، روشن بودن حالت هواپیما را بررسی کنید. اگر حالت هواپیما خاموش است و Wi-Fi روشن است اما هنوز اتصال ندارید، باید به راه حل دوم در این لیست بروید. نحوه خاموش کردن حالت هواپیما:

 1. به برنامه Settings بروید.
 2. Network & internet را باز کنید.
 3. مطمئن شوید که Airplane mode خاموش است.

نحوه خاموش کردن حالت هواپیما

 

مطالعه این مطلب را از دست ندهید: چرا گلس گوشی باد می کند و چگونه این مشکل را میتوان حل کرد؟

 

گوشی خود را آپدیت کنید

در حالی که نسخه‌های نرم‌افزار مشکل رایجی در اتصالات داده یا Wi-Fi نیستند، این موارد می‌توانند اشکالات سیستمی را برطرف کنند که ممکن است گوشی شما با آن مواجه شود. به‌روزرسانی نرم‌افزار گوشی شما ارزش امتحان کردن را دارد و این راهی بدون دردسر برای راه‌اندازی و اجرای مجدد است. چگونه گوشی اندروید خود را آپدیت کنیم:

 1. به برنامه Settings بروید.
 2. روی System ضربه بزنید.
 3. System update را بزنید.
 4. روی Check for update ضربه بزنید.
 5. در صورت وجود آپدیت، گوشی شما به شما اطلاع می‌دهد. دستورالعمل ها را برای به روز رسانی دنبال کنید.

چگونه گوشی اندروید خود را آپدیت کنیم

 

زمانی که گوشی شما به Wi-Fi وصل نمی شود، نام روتر و رمز عبور خود را بررسی کنید

دلیل دیگری که ممکن است مشکل اتصال داشته باشید این است که سعی می‌کنید به شبکه اشتباهی متصل شوید. این موضوع ممکن است گاهی اوقات اتفاق بیفتد، به خصوص اگر همسایگان شما همان ISP و بنابراین نام شبکه مشابه در برخی موارد داشته باشند. مطمئن شوید که با نگاه کردن به پشت یا پایین روتر خود، نام شبکه خود را بررسی کنید. تا زمانی که نام واحد خود را تغییر ندهید، یک برچسب کوچک می‌بینید که حاوی اطلاعات مورد نیاز شما است.

اگر متوجه شده‌اید که در شبکه مناسبی هستید، گام بعدی این است که رمز عبور را دوباره بررسی کنید. رمز عبور عمومی را روی همان برچسب نام شبکه پیدا خواهید کرد. رمز عبور شبکه‌ای را دوباره وارد کنید که می‌خواهید به آن متصل شوید و ببینید آیا مشکل شما حل می‌شود یا خیر. به یاد داشته باشید که ممکن است پس از راه اندازی رمز عبور را تغییر داده باشید و به حروف بزرگ و کوچک حساس خواهد بود.

اگر نام شبکه یا رمز عبور را تغییر داده‌اید و آن‌ها را به خاطر نمی‌آورید، راه‌هایی برای بازنشانی روتر به تنظیمات کارخانه وجود دارد. این روش بسته به روتر متفاوت است، بنابراین سعی کنید این اطلاعات را در کتابچه راهنمای خود بیابید یا در Google نحوه بازنشانی کارخانه مدل روتر خود را بیابید. بدین صورت یکی از راه حل‌های رفع مشکل وصل شدن وای فای به گوشی را تست کرده‌اید.

 

روتر خود را مجددا راه اندازی کنید

روتر خود را مجددا راه اندازی کنید

ممکن است روتر مقصر مشکلات اتصال شما باشد و مشکل وصل شدن وای فای ربطی به گوشی شما نداشته باشد. این اغلب به اندازه کافی اتفاق می‌افتد و در بیشتر موارد یک راه حل آسان دیگر است. کافی است روتر را از پریز برق جدا کنید و حداقل ۳۰ ثانیه صبر کنید تا دوباره آن را وصل کنید. بسیاری از روترها دکمه راه اندازی مجدد نیز دارند. پس از آن، باید یک یا دو دقیقه صبر کنید تا روتر دوباره روشن شود. پس از راه‌اندازی، سعی کنید دوباره به شبکه متصل شوید تا ببینید آیا اکنون همه چیز همانطور که باید کار می‌کند یا خیر.

 

شبکه وای فای را فراموش کرده و دوباره وصل شوید

فراموش کردن شبکه و اتصال مجدد به آن راه حل بعدی است که ممکن است مشکل شما را حل کند. برای انجام این کار، تنظیمات را باز کنید، روی Network & internet ضربه بزنید و اینترنت را انتخاب کنید. در زیر Wi-Fi، شبکه‌ای را پیدا کنید که می‌خواهید فراموش کنید و روی نماد چرخ دنده در کنار آن ضربه بزنید. Forget را بزنید، به سادگی روی همان شبکه ضربه بزنید و اعتبارنامه را برای اتصال مجدد وارد کنید. چگونه شبکه وای فای را در اندروید بازگردانیم:

 1. به برنامه Settings بروید.
 2. Network & internet را باز کنید.
 3. Internet را انتخاب کنید.
 4. در زیر Wi-Fi، شبکه‌ای را پیدا کنید که می‌خواهید فراموش کنید و روی نماد چرخ دنده در کنار آن ضربه بزنید.
 5. Forget را بزنید.
 6. شما می‌توانید روی شبکه خود ضربه بزنید و اعتبارنامه صحیح را برای اتصال مجدد وارد کنید.

 

اگر گوشی شما وصل نشد، بازنشانی کارخانه را انجام دهید

این گزینه بسیار عالی نیست اما اگر راه حل‌های توضیح داده شده در بالا کار نمی‌کنند، ارزش امتحان کردن را دارد. بازنشانی به تنظیمات کارخانه، اشکالات نرم افزاری دستگاه شما را که ممکن است باعث مشکلات اتصال شما شده باشد، از بین می‌برد. انجام این کار سخت نیست و زمان زیادی را صرف نمی‌کند. با این حال، تمام داده‌ها (تصاویر، برنامه ها، اسناد و غیره) را از روی دستگاه شما پاک می‌کند، بنابراین مطمئن شوید که ابتدا از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید.

ساده ترین راه برای انجام بازنشانی کارخانه در تنظیمات شما است. فقط به Settings > System > Reset options > Erase all data (factory reset) > Erase all data بروید. پین خود را وارد کنید، سپس با زدن گزینه Erase all data اقدام را تایید کنید. نحوه ریست فکتوری گوشی اندروید:

 1. به برنامه تنظیمات بروید.
 2. روی System ضربه بزنید.
 3. گزینه های Reset را انتخاب کنید.
 4. گزینه Erase all data (بازنشانی به تنظیمات کارخانه) را بزنید.
 5. روی Erase all data ضربه بزنید.
 6. پین خود را وارد کنید.
 7. با ضربه زدن روی پاک کردن همه داده‌ها تأیید کنید.

نحوه ریست فکتوری گوشی اندروید

هنگامی که گوشی هوشمند دوباره روشن می‌شود، باید دوباره مراحل راه اندازی را انجام دهید، درست مانند زمانی که برای اولین بار از آن استفاده کردید. پس از انجام این کار، Wi-Fi را روشن کنید، شبکه خود را انتخاب کنید و دوباره سعی کنید همه چیز را متصل کنید. امیدواریم همه چیز در حال حاضر کار کند و بتوانید بدون مشکل به اینترنت متصل شوید.

 

مطالعه این مطلب را از دست ندهید: رم ریدر چیست و چه کاربردی دارد؟

 

اگر گوشی شما به Wi-Fi وصل نمی شود از یک متخصص کمک بگیرید

اگر هیچ یک از راه حل‌های بالا جواب نداد، ممکن است مشکل جدی‌تر باشد. ممکن است مشکل سخت افزاری در گوشی هوشمند یا روتر شما وجود داشته باشد.

بهترین کار این است که سعی کنید حداقل یک دستگاه دیگر را به شبکه Wi-Fi متصل کنید که باعث سردرد شما می‌شود. همچنین اگر نمی‌تواند وصل شود، به احتمال زیاد مشکلی در روتر شما وجود دارد. این یک مشکل تاسف بار است اما یک مشکل مجزا به حساب نمی‌آید. فقط با ارائه دهنده اینترنت خود تماس بگیرید، مشکل را توضیح دهید و کسی باید به خانه شما بیاید تا روتر خراب را با یک روتر جدید جایگزین کند و آن را راه اندازی کند.

با این حال، اگر دستگاه‌های دیگر می‌توانند به شبکه متصل شوند و فقط گوشی شما نمی‌تواند، ممکن است دلیل مشکلات تخصصی گوشی شما باشد. ما فقط می‌گوییم ممکن است به این دلیل باشد که مواردی وجود دارد که برخی از روترها با دستگاه‌های خاصی کار نمی‌کنند. در این مورد، جایگزینی روتر با روتر دیگری باید این کار را انجام دهد.

به عنوان مثال، شما می‌توانید با تلاش برای اتصال دستگاه خود به یک شبکه Wi-Fi دیگر در خانه دوست خود یا هر جایی دیگری، این موضوع را آزمایش کنید. اگر نمی‌توانید اتصال برقرار کنید، به احتمال زیاد گوشی هوشمند شما مقصر است، به این معنی که باید آن را تعمیر کنید. اگر هنوز تحت گارانتی است، این اتفاق نباید مشکل بزرگی باشد. در غیر این صورت، برای رفع مشکل باید هزینه پرداخت کنید، مگر اینکه بخواهید برای دسترسی به اینترنت به شبکه گوشی تکیه کنید.

در پایان این مطلب لازم به ذکر است که فروشگاه ارنیک موبایل سابقه طولانی در ارائه محصولات لوازم جانبی موبایل دارد، شما می‌توانید از این محصولات دیدن کنید:

تحریریه آرنیک موبایل
اینستاگرام
token خالی است
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *