آشنایی با انواع باتری گوشی موبایل؛ کدام نوع بهتر است؟

آشنایی با انواع باتری گوشی موبایل؛ کدام نوع بهتر است؟

تلفن همراه شما برای کار کردن به برق نیاز دارد. این نیاز گوشی شما را باتری تامین می‌کند. زمان آن رسیده است که به باتری تلفن همراه با دقت نگاه کنید زیرا مهم است که بدانید چه مقدار برق دریافت می‌کنید و چه مدت دوام خواهد آورد. این مقاله به شما یاد می‌دهد که چگونه باتری گوشی را خوب از بد تشخیص دهید تا بتوانید مشخص کنید کدام یک را خریداری کنید و کدام یک را اجتناب کنید. در ضمن با انواع باتری گوشی موبایل نیز آشنا خواهید شد.

همان طور که از نام آن پیداست، باتری چیزی است که گوشی شما را روشن نگه می‌دارد. احتمالا شما با باتری‌های AA، AAA و C آشنا هستید؛ با این حال، انواع زیادی از باتری‌های شارژ شده دیگر نیز در دسترس هستند. در این مقاله، ما با برخی از محبوب‌ترین باتری‌های شارژ شده و کاربردهای آن‌ها آشنا خواهیم شد.

تاریخچه مختصری از فناوری انواع باتری گوشی موبایل

تاریخچه مختصری از فناوری انواع باتری گوشی موبایل

باتری‌های لیتیوم یون برای اولین بار در اوایل قرن بیستم ساخته شده و در ابتدا برای استفاده در تجهیزات صنعتی با چگالی پر انرژی مانند آسانسور چنگال و سایر انواع ماشین آلات سنگین طراحی شده‌اند. تا دهه ۱۹۵۰ مهندسان شروع به بررسی استفاده از آن‌ها در برنامه‌های منظم روزانه کردند. یعنی تا آن زمان، باتری‌های لیتیوم یون به عنوان یک تازگی یا یک مورد لوکس دیده می‌شدند که عمدتا برای برنامه‌های تخصصی مانند بازی، تجهیزات فضایی و دستگاه‌های بزرگ ذخیره‌سازی استفاده می‌شد. تا اوایل قرن بیست و یکم، باتری‌های کوچک لیتیوم یون شروع به ظاهر شدن در صحنه کردند و حتی پس از آن، عمدتا به شکل باتری‌های اندازه تراشه مورد استفاده در تلفن‌های همراه و سایر وسایل الکترونیکی کوچک بود.

باتری AA قلیایی

باتری‌های قلیایی AA از تعدادی از مواد شیمیایی موجود در رسوبات معدنی، از جمله سدیم، پتاسیم و (در برخی موارد) لیتیوم تشکیل شده‌اند. در حالی که این مواد شیمیایی عمدتا غیر سمی هستند، خود باتری‌ها می‌توانند خطرناک باشند اگر به درستی استفاده نشوند. با این حال، اکثر مردم باتری‌های قلیایی AA را به سادگی برای تأمین قدرت لازم برای لوازم الکترونیک خود خریداری می‌کنند و در نتیجه، تعداد بسیار کمی از مردم درباره میزان خطرناک بودن این باتری‌ها آگاه هستند.

باتری نیکل کادمیوم

باتری‌های نیکل کادمیوم به شیوه‌ای مشابه با باتری‌های قلیایی AA یا AAA تولید می‌شوند اما این باتری‌های «نسل سوم» حاوی تعدادی مواد شیمیایی اضافی هستند که آن‌ها را سازگارتر با محیط زیست می‌کنند. باتری‌های نیکل کادمیوم بسیار پایدار هستند و مانند باتری‌های قلیایی AA حتی در دمای اتاق بی‌استفاده نمی‌شوند. نکته خوب این است که برخلاف باتری‌های قلیایی AA که فقط یک بار می‌توانند قبل از این استفاده شوند که باید دور انداخته شوند، باتری‌های نیکل کادمیوم می‌توانند تا زمانی که مراقبت مناسب انجام شود، بارها و بارها استفاده شوند.

نکته منفی این است که باتری‌های نیکل کادمیوم گران‌تر از باتری‌های قلیایی AA یا AAA هستند. با این حال، وقتی این واقعیت را در نظر بگیرید که این باتری‌ها قابل استفاده مجدد هستند و همان خطر زیست محیطی را ایجاد نمی‌کنند، توجیه هزینه اضافی دشوار نیست. علاوه بر این، از آنجا که این باتری‌ها به سرعت به عنوان باتری‌های قلیایی AA خراب نمی‌شوند، احتمالا به تعداد کمتری از آن‌ها برای تامین قدرت برق نیاز خواهید داشت.

باتری‌ نیکل هیدرید فلز

باتری‌ها منبع تامین کننده برق هستند. چه این سوال ساده باشد که آیا آن‌ها برق دستگاه شما را تامین می‌کنند یا مهمتر از آن، چه مدت دوام خواهند داشت، مردم همیشه علاقه‌مند به یادگیری باتری گوشی و آنچه که باعث می‌شود آن‌ها کار کنند.

حداقل در مورد باتری‌های NIMH (که به طور خلاصه به عنوان نیکل فلزی هیدرید یا Ni-MH نیز شناخته می‌شود)، معمولا می‌توانید جوابهای مورد نظر خود را پیدا کنید. NIMH به دلیل ظرفیت زیاد و عمر طولانی در مقایسه با سایر انواع باتری، یک انتخاب محبوب در بین علاقه مندان به وسایل نقلیه برقی و لوازم خانگی است. به عنوان مثال، در حالی که یک باتری لیتیوم یون فقط ممکن است ۲۰ تا ۳۰ درصد بار پس از یک سال باقی بماند، باتری‌های NIMH اغلب در ظرفیت ۶۰ تا ۷۰ درصد قابل استفاده هستند. نه تنها NIMH برای عمر دستگاه‌های شما عالی عمل می‌کند بلکه از باتری‌های لیتیوم یون نیز در هنگام شارژ مجدد چرخه و به طور کلی ماندگار است. اگر این دلیل کافی برای امتحان کردن آن نباشد، ممکن است این واقعیت نظر شما را عوض کند که این فناوری بسیار دوستانه محیط زیست شما را تغییر می‌دهد.

فواید استفاده از باتری های NIMH

از بین تمام انواع باتری گوشی موبایل؛ این دسته مزایای بسیاری دارند. در این مورد، شما ممکن است بخواهید با باتری‌های لیتیوم-یون بروید زیرا آن‌ها طرفدار محیط زیست هستند.

باتری‌های هیدرید فلزی نیکل برای استفاده در فضای باز عالی هستند زیرا می‌توانند با دمای شدید مقابله کنند و در برابر آب مقاوم هستند. این خاصیت باعث می‌شود که آن‌ها برای استفاده در کاربردهای دریایی و خودرو که ممکن است در معرض رطوبت یا آب قرار بگیرند، ایده آل باشند. علاوه بر این، باتری‌های NiMH کمتر احتمال دارد بیش از حد گرم شوند و از کار افتند که می‌تواند باعث آسیب قابل توجهی شود.

آیا می‌دانید چگونه بدون خاموش کردن گوشی اندرویدی می‌توان سریعا آن را خنک کرد؟

همچنین آن‌ها در دمای اتاق بسیار پایدار هستند که باعث می‌شود آن‌ها برای استفاده در دوربین‌ها، دستگاه‌های صوتی و سایر لوازم که ممکن است در معرض دستکاری قرار گیرند، ایده آل باشند. اگر شما به دنبال یک باتری با دوام طولانی هستید که می‌تواند جریان‌های بالا و مقادیر زیادی از قدرت را کنترل کند، پس ممکن است بخواهید به باتری‌های NiMH به دلیل دوام آن‌ها نگاهی بیندازید.

اصول کارکرد باتری های NIMH

در هسته یک باتری NIMH به سادگی یک ظرف پر از الکترودها و الکترولیت است. همانطور که از نام آن پیداست، یکی از ترکیبات اصلی هیدرید فلزی نیکل قرار دارد. این ترکیب در هنگام قرار گرفتن در معرض هوا و آب مقاوم در برابر خوردگی و هم پایدار است و آن را به عنوان ماده باتری مناسب برای کاربردهای در فضای باز و دریایی تبدیل می‌کند. هنگامی که مقاومت در برابر خوردگی خوب، پایداری بالا و ظرفیت شارژ بالا را با هم ترکیب می‌کنید، یک باتری همه کاره و بسیار مورد نظر مهیا می‌کنید.

این ترکیب از خواص، باتری‌های NIMH را در بین EV و علاقه مندان به لوازم خانگی محبوب می‌کند. همچنین این بدان معناست که آن‌ها به احتمال زیاد در کلیه دستگاه‌هایی کار می‌کنند که از باتری قابل جابجایی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، اگر به طور مکرر از لپ تاپ استفاده می‌کنید، ممکن است بخواهید باتری NIMH را به عنوان گزینه‌ای برای عمر طولانی مدت باتری در نظر بگیرید. البته اگر نگران وزن یا نیاز به ظرفیت نیستید. اگر هستید، باتری‌های لیتیوم یون به دلیل چگالی انرژی بالاتر آن‌ها انتخاب مناسبی هستند. با این وجود، باتری‌های NIMH به دلیل مقرون به صرفه بودن و روش نسبتا ساده تولید آن‌ها به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. تمام آنچه که شما نیاز دارید چند فلز، اسید و اکسید کننده است و می‌توانید باتری‌های NIMH را در مقادیر زیادی تولید کنید.

آیا به دنبال خرید عمده شارژر گوشی هستید؟ پیشنهاد می‌کنم با کارشناسان آرنیک موبایل تماس بگیرید.

باتری لیتیوم یون

باتری لیتیوم یون

با وجود اینکه باتری‌های قابل شارژ برای مدتی در بازار وجود داشته‌اند اما تا همین اواخر اینقدر محبوب نشده بودند. باتری‌های لیتیوم یون نسبتا جدید و بسیار کارآمد هستند. همچنین آن‌ها تعداد زیادی چرخه شارژ دارند که باعث می‌شود بسیار با دوام‌تر از باتری‌های AA اولیه باشند. به دلیل طراحی شیک، وزن کم و کارایی آن‌ها، بسیاری از مردم به باتری‌های لیتیوم یون به جای سایر انواع باتری‌های قابل شارژ روی آورده‌اند.

باتری‌های لیتیوم یون نیز نسبت به سایر انواع باتری‌های قابل شارژ بسیار ایمن‌تر هستند. آن‌ها کاملا خشک هستند و نیازی به نگهداری در یک جلد محکم ندارند. این امر باعث می‌شود استفاده از آن‌ها بسیار ساده‌تر از سایر انواع باتری‌های قابل شارژ باشد. فقط می‌توانید باتری را بیرون آورده و آن را به دستگاه خود وصل کنید. نیازی به در نظر گرفتن محیط اطراف هنگام استفاده از آن‌ها نیست. این امر آن‌ها را به یک جایگزین ارزشمند برای سایر انواع باتری‌های قابل شارژ تبدیل می‌کند.

باتری‌های لیتیوم یون با استفاده از فناوری پیچیده‌ای تولید می‌شوند که باعث می‌شود اندازه آن‌ها کوچکتر از باتری‌های نیکل کادمیوم یا قلیایی AA / AAA باشد. نکته خوب در مورد این باتری‌ها این است که آن‌ها بسیار سبک وزن هستند و دارای تراکم انرژی بالا هستند که باعث می‌شود آن‌ها بسیار کارآمدتر از همتایان خود باشند. همچنین این باتری‌ها به راحتی قابل بازیافت هستند. اگر شما سعی می‌کنید تاثیر مخرب کمتری بر روی محیط زیست محیطی داشته باشید، استفاده از این نوع باتری گوشی مهم است. در نهایت، از آنجا که این نوع جدیدتری از انواع باتری گوشی موبایل است، آن‌ها مانند باتری‌های قدیمی‌تر از بین نمی‌روند.

نکته منفی باتری‌های لیتیوم-یون این است که آن‌ها گران‌تر از باتری‌های نسل‌های قبلی هستند و همچنین پیچیده‌تر و کار با آن‌ها دشوارتر است. همچنین، اگر با نحوه کار این باتری‌ها آشنا نیستید، پیدا کردن شارژر مناسب و اطمینان از استفاده از نوع صحیح باتری برای لوازم برقی می‌تواند مشکل باشد. علاوه بر این، از نظر ایمنی، این باتری‌ها خطرناک‌تر از باتری‌های قلیایی AA یا AAA محسوب می‌شوند، زیرا اگر به درستی نگهداری و اداره نشوند، می‌توانند به راحتی آتش بگیرند. استفاده از محافظ برق گزینه مناسبی برای شماست.

خلاصه اینکه، هر کدام از انواع باتری گوشی موبایل مزایای خاص خود را دارند، اما همه آن‌ها یک چیز مشترک دارند. همه آن‌ها توسط کشورهای مختلف به عنوان مواد سمی یا خطرناک در نظر گرفته می‌شوند.

مزایا و معایب باتری های لیتیوم یون در مقابل باتری های NiMH

یکی از چیزهای عالی در مورد داشتن انواع باتری گوشی موبایل برای انتخاب این است که شما می‌توانید تقریبا برای هر برنامه‌ای تطبیق پیدا کنید. این عالی است اگر شما قصد دارید نوعی از تست باتری را ایجاد کنید، زیرا تقریبا تمام باتری‌های لیتیوم ایون معمولی با این مورد مطابقت خواهند داشت. به عنوان مثال، اکثر لپ تاپ‌ها از یک باتری لیتیوم-ایون ۲۲ و یا ۲۴ ولت به عنوان منبع تغذیه استاندارد خود استفاده می‌کنند. این باتری‌های خاص دارای تراکم انرژی بالا هستند که آن‌ها را برای استفاده در دستگاه‌هایی با تقاضای نسبتا بالا برای برق ایده آل می‌کند. با این حال، اگر از یک لپ تاپ استفاده نمی‌کنید و به جای آن یک باتری کوچک و سبک برای تلفن همراه خود می‌خواهید، ممکن است بخواهید یک باتری NiMH را امتحان کنید.

در پایان روز، اگر شما در حال برنامه ریزی برای استفاده از یک لپ تاپ هستید و یک باتری طولانی مدت می‌خواهید، پس ممکن است بخواهید یک باتری هیدرید فلزی نیکل ۶ ولت را امتحان کنید، زیرا آن‌ها تمام مزایای عمر طولانی را بدون هیچ یک از معایب یک باتری کوچکتر دارند.

انواع باتری گوشی موبایل قدرتمندتر از شمشیر عمل می کنند

برخی از انواع باتری گوشی موبایل شارژ پذیر، مانند باتری‌های AA و AAA که در بالا توضیح دادیم، دارای تراکم قدرت بالا هستند؛ یعنی می‌توانند مقدار زیادی شارژ را در یک حجم کوچک ذخیره کنند. این موضوع باعث می‌شود که آن‌ها برای استفاده در دستگاه‌های کوچکتر ایده آل باشند. اگر شما یک مهندس الکترونیک هستید، بدون شک با باتری‌های AA و AAA لیتیوم یون آشنا خواهید بود. این نوع باتری‌ها اغلب در دستگاه‌هایی مانند کامکوردرها، تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل مشاهده می‌شوند.

مخالف این موضوع هم درست است. اگر دستگاهی دارید که می‌تواند از باتری‌های بزرگتر استفاده کند، باید نوع دیگر را انتخاب کنید. به عنوان مثال، LG G۶ از یک باتری پرشور ۷.۴ ولت استفاده می‌کند که در مقایسه با سایر دستگاه‌ها نسبتا بزرگ است. اگر دستگاهی داشته باشید که بتواند از باتری بزرگی مانند LG G۶ استفاده کند، از ظرفیت بزرگ آن بهره‌مند می‌شوید. به این ترتیب، شما وسوسه نمی‌شوید که آن را به طور مکرر شارژ کنید. علاوه بر این، باتری‌های بزرگتر می‌توانند شارژ بیشتری را ذخیره کرده و دستگاه شما را طولانی‌تر کنند. همیشه ایده خوبی است که در صورت وجود، باتری بزرگتر را انتخاب کنید، حتی اگر فقط دو برابر یا سه برابر میزان شارژ دستگاه شما باشد. به این ترتیب، شما از تغییرات مکرر باتری ناامید نخواهید شد.

آیا آهن ربا باتری گوشی را خراب می کند؟ پیشنهاد می کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

سخن پایانی

با اینکه باتری‌های لتیم-یون قابل شارژ ایمن و کارآمد هستند، این تنها چیزهایی نیست که آن‌ها را ارزشمند می‌کند. اگر شما می‌خواهید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید، گزینه‌های مختلفی برای انتخاب خواهید داشت. این انتخاب عمدتا به این دلیل است که تولید کنندگان مختلف محصولات خود را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که برای انواع مختلف دستگاه‌هایی مناسب است که انواع باتری گوشی موبایل استفاده می‌کنند. حتی اگر شما یک گوشی را به طور خاص برای باتری منحصر به فرد لتیم-یون خود خریداری کنید، احتمالا در نهایت یکی دیگر را انتخاب خواهید کرد زیرا طراحی آن برای استفاده روزمره کاربردی‌تر است.

اگر تصمیم گرفته‌اید که یک باتری شارژپذیر برای استفاده در دستگاه خود خریداری کنید، به سادگی یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. اگر قصد دارید از آن استفاده کنید، باتری‌های بزرگتر را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید، گوشی شما تنها با نوع باتری کار می‌کند که برای آن طراحی شده است، بنابراین مطمئن شوید که یک نوع باتری را خریداری می‌کنید که با دستگاه شما سازگار است. با تمام این گزینه ها، شما یک باتری شارژپذیر را پیدا خواهید کرد که متناسب با سلیقه شما است.

تحریریه آرنیک موبایل
اینستاگرام
token خالی است
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *