محافظ برق چیست و چگونه به کنترل نوسانات برق کمک می کند؟

محافظ برق چیست و چگونه به کنترل نوسانات برق کمک می کند؟

یک خانه مدرن برای راحتی ما به جدیدترین اقلام الکترونیکی مجهز شده است. اما با ظهور دستگاه‌های الکترونیکی جدید در بازار، نگرانی‌های مختلف ایمنی الکتریکی نیز افزایش یافته است. افزایش برق یکی از آن‌هاست و زمانی اتفاق می‌افتد که یک ضربه ناگهانی و حاد برق در اتصال برق خانه شما رخ دهد. این روند برای لوازم خانگی شما خطرناک است. در این مطلب همراه ما باشید تا با عملکرد محافظ برق بیشتر آشنا شویم.

هنگامی که یک سیستم کامپیوتری را کنار هم می‌گذارید، یکی از تجهیزات استانداردی که احتمالا خریداری می‌کنید یک محافظ برق است. آن‌ها یک کارکرد واضح را انجام می‌دهند. آن‌ها به شما اجازه می‌دهند چندین جزء را به یک پریز برق وصل کنید. با تمام اجزای مختلف که یک سیستم کامپیوتری را تشکیل می‌دهند، محافظ‌های برق دستگاه‌های مفیدی هستند.

اما عملکرد دیگر محافظ برق، محافظت از وسایل الکترونیکی رایانه شما در برابر نوسانات برق، بسیار مهمتر است. بنابراین محافظ‌های برق چگونه کار می‌کنند و چه زمانی به آن‌ها نیاز دارید؟ و چگونه متوجه می‌شویدT مدلی که دارید کیفیت خوبی دارد؟

 

چرا نوسانات و افزایش جریان برق رخ می دهد؟

وقتی دستگاه‌های الکترونیکی پرقدرت خود مانند AC و یخچال را روشن می‌کنید، گاهی اوقات افزایش برق اتفاق می‌افتد. آن‌ها برای روشن ماندن به برق بیشتری نیاز دارند. برای به دست آوردن میزان منبع تغذیه، آن‌ها گاهی اوقات باعث افزایش جریان الکتریکی می‌شوند.

همچنین افزایش برق می‌تواند در نتیجه نقص در اتصال برق خانه شما باشد. همچنین ممکن است شرکت برق شما به طور تصادفی در حین کار تعمیر و نگهداری باعث ایجاد یک جهش شود. یک دلیل نادر برای افزایش برق، برخورد صاعقه نیز است. اگرچه نادر است اما کشنده‌ترین است.

 

خطرات افزایش برق

به طور کلی، لوازم خانگی الکترونیکی شما طوری طراحی شده‌اند که ۱۲۰ ولت برق متناوب را اداره کنند. دلیل آن این است که پریزهای برق معمولی این مقدار انرژی را تامین می‌کنند اما با افزایش برق، ولتاژ بین ۰-۱۶۹ ولت در نوسان است. طبیعی است که دستگاه‌های الکترونیکی در صورت دریافت چنین مقدار جریان، آسیب ببینند.

اگر این مشکل مهار نشود، می‌تواند یک قوس خطرناک ایجاد کند. این قوس ولتاژ بالا می‌تواند باعث گرم شدن، ذوب شدن و فرسایش سایر وسایل و سیم کشی شود. در بدترین حالت ممکن است آتش بگیرند.

 

محافظ برق برای نجات دستگاه های برقی

حتما دستگاه محافظ برق را در سازه‌های ارتباطی، سیستم‌های کنترل، صنایع و تابلوهای توزیع برق مشاهده کرده‌اید. محافظ برق دستگاهی است که از تجهیزات برقی پرقدرت گران قیمت شما در برابر نوسانات برق و نوسانات جریان محافظت می‌کند.

هر زمان که ولتاژ از ۱۲۰ عبور کند، اتصال را به ولتاژ زمین تغییر می‌دهد یا جریان اضافی را مسدود می‌کند. به این ترتیب، لوازم خانگی شما هیچ اثری از افزایش برق را احساس نمی‌کنند.

 

قطعات و ویژگی های محافظ برق

یک محافظ برق حاوی یک ترانسفورماتور هسته آهنی است. جریان متناوب را تبدیل می‌کند. همچنین شامل MOV (واریستور اکسید فلز) است که ولتاژ را به میزان قابل توجهی محدود می‌کند. گاهی اوقات در این فرآیند خود تخریب می‌شود. یک محافظ برق همچنین برق باتری‌های منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) را تامین می‌کند. همچنین در برابر نوسانات برق ناشی از خرابی کلید مدار محافظت می‌کند.

 

نحوه عملکرد محافظ برق

نحوه عملکرد محافظ برق

MOV در دوشاخه محافظ برق برای هشدار برای فشار بالا وجود دارد. هنگامی که سطوح ولتاژ بالا را تشخیص می‌دهد به سرعت مقاومت را کاهش می‌دهد و زمانی که ولتاژ پایین می‌آید مقاومت را افزایش می‌دهد. اکسید فلز در MOV هم به خط برق و هم به خط زمین متصل است. نیمه هادی متصل کننده MOV دارای مقاومت متغیر است. آن‌ها می‌توانند باعث شوند که الکترون‌ها مسیر خود را با بالا یا پایین رفتن ولتاژ تغییر دهند.

 

ضرورت وجود محافظ برق

نوسانات الکتریکی در هر زمانی ممکن است رخ دهد. ممکن است در خانه شما اتفاق افتاده باشد اما به چیزی آسیب نرسانده است، بنابراین شما متوجه نشده‌اید. بنابراین ضروری است که دستگاه‌های الکترونیکی خود را همیشه به دوشاخه محافظ برق متصل نگه دارید، در درجه اول از دستگاه‌های گران قیمت خود در برابر آسیب‌های ناشی از نوسانات برق محافظت کنید.

 

سخن پایانی

محافظ برق ممکن است در برابر صاعقه کار نکند زیرا ضربه آن بر حسب هزار ولت است، گاهی اوقات بیشتر از آن نیاز است. محافظ برق می‌تواند تمام سناریوهای نوسانات دیگر را مدیریت کند. برای صرفه جویی در تجهیزات برقی خود و جلوگیری از هرگونه حادثه آتش سوزی الکتریکی در خانه خود، همین حالا یک محافظ برق با کیفیت خوب تهیه کنید.

لازم به ذکر است که فروشگاه آرنیک موبایل محصولات زیر را با بهترین کیفیت ارائه می‌دهد:

تحریریه آرنیک موبایل
اینستاگرام
token خالی است
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *