موس کامپیوتر چیست؟ مدل های مختلف موس چه آپشن هایی دارند؟

سراسر بازار پر شده از انواع موس رایانه یا لپ تاپ که هر کدام قیمت و مزایای مخصوص خود را دارا می‌باشند. چگونه تصمیم بگیریم کدام یک مناسب ماست؟ این مقاله به معرفی انواع موس پرداخته است که می‌توانید در این امر شما را یاری کند. لطفا تا پایان همراه ما باشید.
هنگامی که رایانه‌های شخصی برای اولین بار برای مصرف کنندگان وارد بازار شدند، موس کامپیوتر ساده بودند و عملکردهای محدودی داشتند. امروزه انواع موس کامپیوتر با طرح‌های مختلف متناسب با هر سبکی وجود دارد. همانطور که اشاره کردیم، این راهنما به شما یک نمای کلی از مدل‌های مختلف و مزایای اصلی آن‌ها می‌دهد.

 

موس چیست؟

موس یک دستگاه ورودی اشاره‌گر کامپیوتر است. انواع موس کمک می‌کنند تا حرکت ساده بر روی سطح صاف بتوانید فلش روی کامپیوتر را کنترل کنید. نام آن برگرفته از شکلی است که شبیه موش است زیرا شکلی بیضوی دارد و سیم آن شبیه دم موش است. موس قابلیت استفاده از صفحه کلید را کاهش می‌دهد.

موس سنتی از طریق کابل یا سیم به کامپیوتر متصل می‌شد اما این روزها در بازار انواع موس مانند موس بی‌سیم در دسترس است. این موس‌ها برای برقراری ارتباط با کامپیوتر نیازی به سیم فیزیکی ندارند. البته برخی از انواع موس دارای دکمه‌های اضافی برای انجام سایر وظایف خاص هستند.

 

چه کسی موس کامپیوتر را اختراع کرد؟

امروزه همه در مورد انواع موس کامپیوتر اطلاعاتی دارند اما تنها تعداد کمی از مردم می‌دانند که چه کسی و چه زمانی موس را اختراع کرد. بنابراین اکنون ما در مورد تاریخچه انواع موس کامپیوتر بحث خواهیم کرد، اول از همه، شما باید بدانید که پدر موس کیست؟ داگلاس انگلبارت (Douglas Engelbart) مخترع موس کامپیوتر است. هنگامی که موس کامپیوتر در سال ۱۹۶۰ ساخته شد، داگلاس انگلبارت در موسسه تحقیقاتی استنفورد در منلو پارک، کالیفرنیا کار می‌کرد. این ماشین معجزه‌آسا در سال ۱۹۷۳ در سیستم کامپیوتر زیراکس آلتو مورد استفاده قرار گرفت. این موس از چوب در شکل مستطیل ساخته شده بود و یک دکمه در گوشه سمت چپ بالا تعبیه شده بود.

در سال ۱۹۷۲، موس جدیدی ساخته شد که به «موس توپی» معروف است. این اختراع باعث بهبود عملکرد موس و همچنین افزایش بهره وری کاربران شد. موس نوری توسط Lisa M.Williams و Robert S.Cherry در سال ۱۹۸۰ طراحی شد، در این موس کامپیوتری توپ لاستیکی را حذف کرد و از تکنیک جدید LED نوری استفاده کرد. پس از استفاده از این موس جدید پرطرفدار برای کاهش هزینه قطعات و افزایش قدرت پردازش میکروکنترلر تعبیه شد.

اولین موس بی‌سیم توسط دیوید لیدل و دونالد ماسارو در سال ۱۹۸۴ با کامپیوتر Metaphor معرفی شد. آن‌ها مهندسان سابق زیراکس PARC بودند. در این موس از سیگنال‌های قرمز (IR) برای انتقال کل داده‌ها به رایانه استفاده می‌شود. اما در این فناوری یک مشکل ایجاد شده بود که باید مسیر بین موس بی‌سیم و کامپیوتر مشخص باشد و برای غلبه بر این مشکل سیگنال‌های IR توسط فرکانس رادیویی تغییر داده شده بود.

 

انواع موس

انواع موس

انواع موس بخش بسیار مهمی از کامپیوتر به حساب می‌آیند. امروزه در بازار انواع موس کامپیوتری موجود است و هر موس دارای قابلیت‌های خاص خود می‌باشد تا هر کاربر بتواند از انواع موس کامپیوتری با توجه به کاربرد خود استفاده کند.

 

موس سیمی

موس سیمی

موس سیمی مستقیما از طریق پورت USB به رایانه یا لپ تاپ شما متصل می‌شود و اطلاعات را از طریق سیم منتقل می‌کند. اتصال سیم چندین مزیت اصلی را فراهم می‌کند. برای مبتدیان، موس‌های سیمی زمان پاسخ دهی سریع را به ارمغان می‌آورد زیرا داده‌ها مستقیما از طریق کابل منتقل می‌شوند. همچنین موس سیم دار تمایل به دقت بیشتری نسبت به سایر طرح‌ها دارد. این موضوع می‌تواند مدل‌های سیمی را برای گیمرها، متخصصان دیجیتال و سایر کاربرانی فراهم کنند که به دقت بالا احتیاج دارند.

 

 

موس بی سیم

موس بی سیم

موس‌های بی‌سیم سیگنال‌های رادیویی را به گیرنده متصل به رایانه شما منتقل می‌کنند. رایانه سیگنال را می‌پذیرد و نحوه جابجایی مکان نما یا کلیک روی دکمه‌ها را رمزگشایی می‌کند. در حالی که آزادی عمل یا برد با مدل‌های بی‌سیم راحت و بیشتر است اما اشکالاتی نیز وجود دارد. به عنوان مثال فرآیند رمزگشایی به این معنی است که موس بی‌سیم معمولا به اندازه انواع موس سیم دار به حرکات پاسخ نمی‌دهد. به ویژه گیمرها ممکن است تأخیر ناامیدکننده‌ای را تجربه کنند. همانطور که گفته شد، موس‌های بی‌سیم خاصی برای بازی طراحی شده‌اند که به مسئله تأخیر در طراحی خود می‌پردازند و زمان پاسخ سریع‌تری دارند. با این حال، برای بیشتر کاربران، تاخیر یا دقت از دست رفته با یک مدل بی‌سیم قابل اغماض است.

 

موس توپ مکانیکی

موس توپ مکانیکی

انواع موس مکانیکی بسیار شبیه موش وارونه است. این موس‌ها دارای یک توپ سنسورهایی هستند که هنگام حرکت توپ با انگشت شست شما مکان نما را روی صفحه حرکت می‌دهند. یک گوی توپی به تلاش کمتری نسبت به یک موس سیمی یا بی‌سیم در هنگام حرکت نیاز دارد در حالی که اسکرول آسان‌تر را نیز ارائه می‌دهد. همانطور که گفته شد، یک موس به طور کلی آزادی بیشتری در حرکت و زمان پاسخ سریع‌تری به شما می‌دهد که باعث می‌شود نسبت به دیگر انواع موس برای فعالیت‌های بازی و محاسبات بهتر شود که نیاز به استفاده زیاد از موس نخواهید داشت.

نام دیگر موس مکانیکی، موس توپی است. همانطورکه اشاره کردیم، انواع موس مکانیکی یک ورودی کامپیوتر است که حاوی توپ فلزی یا لاستیکی در قسمت پشتی است. وقتی موس را حرکت می‌دهیم، توپ موس و حسگرهایی که در داخل آن تعبیه شده‌اند، حرکت را شناسایی می‌کنند و در همان جهات روی سطح صفحه حرکت می‌کنند. امروزه انواع موس مکانیکی به جای انواع موس اپتیکال جایگزین شده است. این نوع موس‌ها برای برقراری ارتباط در کامپیوتر به کابل (سیم) نیاز دارند.

 

موس اپتیکال

از نظر فنی، انواع موس نوری هستند و با حرکت موس هزاران بار در ثانیه عکس می‌گیرند. موس‌های سنتی مختصات X و Y محیطی را ردیابی می‌کنند. موس اپتیکال واقعی با استفاده از یک نور قرمز یا مادون قرمز حرکت می‌کند. LED که بر روی یک سطح قرار داده شده است تا نور را از روی سطح به یک سنسور CMOS منتقل کند و ذرات نور را به یک جریان الکتریکی تبدیل می‌کند. داده‌های آنالوگ حاصل در هر ثانیه از بیش از ۱۰ هزار تصویر دیجیتال عبور می‌کند. نتیجه حرکت صاف و اشاره دقیق بر روی صفحه نمایش شما است که نیازی به پد موس ندارد و حتی به موس اجازه می‌دهد تا روی یک سطح شیشه‌ای کار کند.

انواع موس نوری از فناوری پیشرفته مانند LED (دیود ساطع کننده نور)، سنسور نوری و سایر DSP (پردازش سیگنال دیجیتال) به جای موس مکانیکی توپ لاستیکی استفاده می‌کنند. در موس نوری، هنگام بازتاب نور، حرکت توسط حسگرها را تشخیص داده می‌شود. نیازی به تمیز کردن موس نوری نیست زیرا حاوی اجزای متحرکی نمی‌باشد.

 

موس بی سیم با فرکانس مادون قرمز

این نوع موس‌ها با کمک فناوری‌های منحصربه‌فرد مختلفی مانند بلوتوث، RF یا امواج رادیویی مادون قرمز به رایانه متصل می‌شوند. رایانه باید دارای دستگاه USB باشد که سیگنال‌های پخش شده را از انواع موس بی‌سیم دریافت می‌کند.

 

موس Traceball

قیمت موس

موس Traceball یک دستگاه اشاره‌گر ورودی است. این موس شامل توپ بر روی سوکت است و حرکت توپ را با کمک حسگرها در حین چرخاندن توپ با انگشتان، کف دست یا شست دست انسان برای حرکت مکان نما روی صفحه کامپیوتر تشخیص می‌دهد.

 

موس استایلوس

موس استایلوس

موس استایلوس نوع دیگری از انواع موس است. این موس برای اهداف گرافیکی و طراحی با حجم بالا استفاده می‌شود و مانند قلم به نظر می‌رسد. کارهای گرافیکی و طراحی بر روی پد مخصوص توسط Artic انجام می‌شود.

 

موس سه بعدی

موس سه بعدی

موس سه بعدی یک دستگاه اشاره‌گر ورودی ویژه برای ایجاد حرکت در محیط مجازی سه بعدی و دو بعدی است. این موس سه بعدی برای کارهای عادی استفاده نمی‌شود، عمدتا برای کنترلر بازی در کنسول بازی طراحی شده است. از زمینه‌های کاربردی دیگر می‌توان به CAD، طراحی معماری و مدل‌سازی سه بعدی اشاره کرد.

 

موس لیزری

چه سیمی و چه بی‌سیم، موس اپتیکال و موس لیزر از نظر طراحی بسیار شبیه به هم هستند اما یک تفاوت اساسی دارند. در حالی که موس‌های اپتیکال برای ردیابی حرکت از نور مادون قرمز LED برای حرکت روی سطح استفاده می‌کنند، موس‌های لیزری از یک LED خارج از طیف مرئی استفاده می‌کنند و به نظر می‌رسد که اصلا هیچ نوری وجود ندارند. هر دو نوع عملکرد خوبی دارند اما مدل‌های موس لیزری کمی دقت بیشتری دارند. در هر صورت، هر دو نوع موس گزینه‌های بسیار خوبی برای وظایف استاندارد کامپیوتر هستند.

همانطور اشاره کردیم، در موس لیزری، نور لیزر برای تشخیص جهت‌های موس استفاده می‌شود. موس لیزری حاوی هیچ قطعه متحرکی در داخل انواع موس نیست، دقت آن در مقایسه با سایر موس‌های اپتیکال خوب است زیرا این نوع موس‌ها حساسیت و دقت ۲۰ برابری بیشتری را ارائه می‌دهند، به دلیل این ویژگی، این موس‌ها برای بازی، گرافیک و طراحی‌های مهندسی استفاده می‌کنند.

 

موس پا

افرادی که قادر به استفاده از موس با دست یا بازو نیستند از موس پا استفاده می‌کنند. برای استفاده از موس پا، نرم افزاری را در سیستم نصب می‌کنید و سپس آن را برای انتخاب هر نقطه از صفحه به درستی انتخاب می‌کنید. موس به دو قسمت نیاز است، یکی برای کنترل مکان نما و دیگری برای کلیک کردن.

 

ماوس Intelli

موس اینتلی به عنوان موس چرخدار یا موس اسکرول نیز شناخته می‌شود و این موس توسط مایکروسافت در سال ۱۹۹۶ طراحی شد. چرخ آن در مرکز بین دکمه چپ و راست قرار گرفته است. کاربران از چرخ موس برای اسکرول بالا و پایین هر فولدر استفاده می‌کنند. اگر کاربر می‌خواهد هر لینکی را در برگه جدید باز کند، مکان‌نمای موس را روی لینک قرار دهید و روی چرخ موس فشار دهید.

 

موس جی

امروزه تولید J Mouse متوقف شده است زیرا این فناوری در رایانه‌های قابل حمل قدیمی مانند لپ تاپ استفاده می‌شد. کلید جی برای انجام کارهای مختلف روی صفحه کلید سنتی قرار داده شده بود و دو دکمه دیگر (چپ، راست) در زیر کلید Spacebar تعبیه شده بود.

 

موس جوی استیک

این نوع موس بیشتر برای بازی‌های ویدیویی و برنامه‌های گرافیکی استفاده می‌شود.

 

موس پد لمسی

پد لمسی به عنوان صفحه لغزنده یا پد ردیابی شناخته می‌شود که برای دادن ورودی به رایانه استفاده می‌شود. این نوع تاچ پدها روی لپ تاپ یا سایر کیبوردهای مخصوص قرار می‌گیرند. کاربران می‌توانند مکان نما را روی صفحه با انگشتان خود حرکت دهند و دو دکمه خارجی دیگر در زیر صفحه نمایش تعبیه شده است.

موس نقطه ای

ماوس Trace Point

موس Trace Point توسط IBM در سال ۱۹۹۲ طراحی شد. این موس در رایانه‌های قدیمی استفاده می‌شود و Trace Point به نام‌های Pointing stick ،tyle pointer یا nub نیز شناخته می‌شود. بین کلیدهای G، و B روی صفحه کلید قرار گرفته است. برای حرکت دادن مکان نما اشاره‌گر Track Point، کاربران آن را در جهت دلخواه فشار می‌دهند، جایی که می‌خواهند مکان نما نشانگر را حرکت دهند.

 

موس های اینرسی و ژیروسکوپی

به موس اینرسی و ژیروسکوپی «موس هوا» نیز گفته می‌شود، زیرا این موس برای کار کردن به سطح نیاز ندارد. در موس اینرسی و ژیروسکوپی، شتاب‌سنج برای تشخیص حرکت در هر محور x و محور y استفاده می‌شود. مزیت‌هایی همچون مصرف انرژی کمتر، افزایش حساسیت، کاهش وزن و راحتی بیشتر نسبت به انواع موس دارد.

 

موس لمسی

موس لمسی توسط لاجیتک در سال ۲۰۰۰ طراحی شد. این موس دارای یک محرک کوچک برای ایجاد لرزش است. انگیزه اصلی طراحی موس لمسی، ارائه آموزش به افراد نابینا در طبیعت گرافیکی است. در موس لمسی از پین استفاده می‌شود و با حرکت این پین‌ها کاربر می‌تواند تصاویر مختلفی مانند مثلث، مربع، پنج ضلعی، شش ضلعی و دایره را تشخیص دهد.

 

موس جادویی

خرید موس

Magic Mouse، اولین بار برای استفاده با کامپیوترهای اپل ساخته شد. این محصول تقریبا شبیه به یک موس کامپیوتر شخصی است. با این وجود، اپل فناوری چند لمسی را ایجاد کرده است که با حرکت دادن دست روی سطح موس امکان کشیدن و اسکرون کردن را فراهم می‌کند. این ویژگی‌ها می‌توانند کارهای منظم را کارآمدتر کنند. اگر کاربر کامپیوتر شخصی هستید، احساس نکنید که کنار گذاشته اید. ویندوز درایورهای سازگار توسعه داده است که به مدل های موس جادویی امکان کار روی کامپیوتر را نیز می‌دهد.

 

 

موس عمودی

موس عمودی یک طرح ارگونومیک است که مچ دست را در موقعیت «دست دادن» قرار می‌دهد تا اینکه صاف در برابر میز قرار گیرد. این امر باعث می‌شود فشار از زیر مچ دست و چرخش داخلی شانه‌ها کاهش یابد. این طراحی منحصر به فرد ممکن است اوایل کار عادت کردن به آن دشوار باشد اما به شما در کاهش احتمالات مربوط به استرس عضلانی مانند تونل کارپ کمک کند.

 

موس بازی

این نوع موس به طور ویژه برای بازی‌های رایانه‌ای ساخته شده اند. موس بازی به کاربران امکان انعطاف‌پذیری را برای استفاده از بازی استراتژی زمان واقعی مانند StarCraft یا نبرد چند نفره می‌دهد. مزایای دیگر، مدیریت وزن با اضافه یا کم کردن وزن برای کنترل آسان‌تر و راحت‌تر برای کف دست و شست کاربر است.

 

آشنایی با عملکرد قطعات مختلف موس کامپیوتر

انواع موس کامپیوتر قسمت‌های مختلفی دارد. در این بخش در مورد تمام قسمت‌های موس و عملکرد آن‌ها صحبت خواهیم کرد:

 • دکمه‌ها: این روزها، هر موس دو دکمه دارد، یکی چپ و دیگری راست. با کمک این دکمه ها، کاربران می‌توانند هر شی و متنی را نیز ویرایش کنند.
 • توپ، لیزر و LED: در موس‌های مکانیکی توپ لاستیکی روی سطح چیزهایی مانند میز می‌چرخد. در موس‌های نوری دارای لیزر یا ال‌ای‌دی هستند، این قسمت‌ها به موس اجازه حرکت در جهت محور x و محور y را می‌دهند و به موازات آن مکان‌نمای موس را روی صفحه کامپیوتر حرکت می‌دهد.
 • چرخ موس: هدف اصلی چرخ در موس برای پیمایش صفحه خود را در جهت بالا و پایین است.
 • مدار: این برد در داخل شاسی موس قرار می‌گیرد، در آن برد تمام اجزای الکترونیکی مانند خازن، دیود و رجیستر و غیره تعبیه شده است. این برد زمانی که دستورالعمل‌هایی مانند کلیک کردن، اسکرول کردن و غیره توسط انواع موس به کاربر داده می‌شود، ورودی را به شکل سیگنال‌های الکترونیکی دریافت می‌کند.
 • گیرنده کابلی یا بی سیم: موس سیم دار دارای کابل برای اتصال به کامپیوتر است. اگر موس شما بی‌سیم است، برای دریافت سیگنال‌های پخش شده مانند (سیگنال‌های مادون قرمز، بلوتوث، رادیو) به گیرنده USB نیاز دارد که به کامپیوتر وصل کنید.
 • باتری: این جزء در موس بی‌سیم برای مراحل اجرا استفاده می‌شود. اگر باتری آن تمام شود، ماوس به درستی کار نمی‌کند.
 • ریزپردازنده: این پردازنده ای است که روی برد مدار موس تعبیه شده است. ریزپردازنده مغز موس است زیرا بدون ریزپردازنده همه اجزای موس بیکار هستند.
 • سایر قطعات الکترونیکی داخلی هستند:
  ثبت – ذخیره داده ها به صورت موقت با کمک ریزپردازنده.
  خازن – کمک به ذخیره اطلاعات الکترونیکی.
  دیود – برای عبور جریان در یک جهت.
  ترانزیستور – برای تقویت یا سوئیچ سیگنال های الکترونیکی.

 

موارد استفاده انواع موس

این روزها تقریبا همه در مورد کاربرد موس آگاه هستند اما هر کسی در ذهن خود می‌تواند سؤالاتی را ایجاد کند، از جمله کاربردهای موس رایانه چیست؟ چند کاربرد عالی موس کامپیوتر عبارت اند از:

 • مکان‌نمای حرکت: این عملکرد اصلی موس به صورت حرکت است، وقتی موس را به سمت بالا یا پایین می‌چرخانیم، مکان‌نمای ماوس روی صفحه کامپیوتر حرکت می‌کند.
 • انتخاب: با استفاده از موس کاربران می‌توانند هر تصویر، متن، هر فایل و پوشه و غیره را انتخاب کنند و سپس می‌توانند کارهای دیگری مانند کپی، حذف و غیره را انجام دهند.
 • درگ کردن: ماوس به کاربران امکان جابجایی اشیاء را با کمک عملکرد درگ دراپ می‌دهد. در این روش ابتدا شی را انتخاب می‌کنیم سپس می‌توان با فشار دادن دکمه موس، شی را جابه جا کرد و شی را در کجا قرار داد.
 • اطلاعات: هنگامی که نشانگر موس روی شی قابل کلیک قرار می‌گیرد، اطلاعات را بدون فشار دادن هیچ دکمه‌ای از ماوس نشان می‌دهد و رنگ لینک‌ها را نیز تغییر می‌دهد. پس از فشار دادن آن لینک، می‌توان به صفحه مقصد رفت.
 • اسکرول به بالا: اگر هر گونه فعال‌سازی را روی سند بزرگ کنید، برای بالا و پایین کردن صفحه سند خود به دکمه اسکرول موس نیاز دارید، در غیر این صورت کاربر می‌تواند با فشار دادن نشانگر موس، نوار اسکرول را به سمت پایین بالا بیاورد.
 • اجرای برنامه: با کمک موس، کاربران می توانند کارهای زیادی مانند باز کردن فایل، بستن پوشه، به حداکثر رساندن کوچک کردن هر پنجره، دوبار کلیک برای باز کردن شی و موارد دیگر را اجرا کنند.
 • ویرایش: موس به کاربران اجازه می دهد تا تصاویر را در نرم افزارهای ویرایشگر تصویر مانند Photoshop ،CorelDraw و Picasa و غیره ویرایش کنند.
 • بازی کردن: با استفاده از ماوس، کاربران می‌توانند بازی‌های مختلفی مانند بازی تعقیب و گریز را انجام دهند که در آن بازی برای انتخاب هر شی خاص به موس نیاز است.

 

ویژگی ها و مزایای انواع موس

خرید موس کامپیوتر

 • بیشتر در سیستم‌های کامپیوتر شخصی استفاده می‌شود.
 • برای استفاده از آن نیازی به آموزش بیشتر نیست.
 • حرکت آزادانه و انعطاف پذیر بالا دارد.
 • آزادی انتخاب موس با توجه به راحتی کاربر زیرا انواع موس دارای تنوع بسیار زیادی در بازار هستند.
 • قابلیت حمل آسان برای حمل از یک مکان به مکان دیگر.
 • ترجیح داده شده‌ترین دستگاه برای کار با برنامه‌های گرافیکی.
 • برخی از موس های چند منظوره انعطاف پذیری بیشتری را برای حرکت مکان نما به کاربران ارائه می دهند.
 • برای استفاده از آن نیاز به فضای زیادی نیست.
 • کم هزینه.

 

معایب موس

 • نیاز به سطح صاف دارد.
 • به طور منظم به خدمات مانند تعویض باتری نیاز دارید.
 • نسبت به گرد و غبار حساس است.
 • برخی اوقات، درگ کردن توسط کاربر دشوار است.
 • به راحتی آسیب می بیند.
 • ممکن است به دلیل استفاده بیشتر از چرخش موس، مشکلات بینایی چشم ایجاد شود.
 • کف دست ممکن است به دلیل استفاده طولانی مدت از موس درد بگیرد.
 • کار آسانی برای دادن ورودی متن به کامپیوتر نیست.
 • غیره

 

بهترین موس را با توجه به نیازهای خود انتخاب کنید

امروزه سراسر بازار پر شده از انواع کامپیوتر و لپ تاپ است. انواع موس نیز برای طرح مختلف طراحی شده اند، از مدل ارگونومی گرفته تا مدل‌های لیزری. هر کدام از استاندارد خود را پیروی می‌کنند و دارای مزایای خاصی هستند. با توجه به کارهای روزمره خود می‌بایست از بین انواع موس بهترین گزینه را انتخاب کنید. امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

تحریریه آرنیک موبایل
اینستاگرام
token خالی است
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *