با فناوری دالبی اتموس (Dolby Atmos) لذت هیجان تماشای یک فیلم را چند برابر کنید

همان‌طور که کیفیت و هیجان تماشای فیلم‌ها به واسطه صفحه‌ی نمایش در حال تغییر است و شما می‌توانید از دیدن تصاویری نزدیک به واقعیت به اوج هیجان برسید، فناوری صدا هم در دستگاه‌های دیجیتال و تلویزیون در حال گسترش است. در واقع تلفیق تصاویری با کیفیت بی‌نظیر همراه با صدای فوق العاده Dolby Atmos در سال‌های اخیر قلب دوستداران سینمای خانگی و گوشی‌های هوشمند را تسخیر کرده است.

به طور مختصر Dolby Atmos، یک فرمت صوتی سه بعدی است که به شما یک تجربه شنیداری منحصربه‌فردی را عرضه می‌کند تا شما بتوانید از تماشای یک فیلم، لذت دو چندان را ببرید. صدای فراگیر Dolby Atmos به خوبی شناخته شده است و اغلب در سینماها در سراسر جهان استفاده می‌شود و اکنون راه خود را به سرگرمی‌های خانگی و سینماهای خانگی باز کرده است.

از آنجا که بیشتر افراد امروزه با گوشی فیلم می‌بینند. با این فناوری شما احساس خواهید کرد که صداهای فیلم در اطراف شما جریان دارد، در نتیجه تاثیر نمایش فیلم به صورت بی‌نظیر و چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند و شما می‌توانید از تماشای یک تجربه سینمایی جذاب لذت ببرید. در حقیقت به لطف این فناوری شما می‌توانید فیلم را به صورت زنده‌تر تماشا کنید.

«Dolby Atmos مهمترین پیشرفت در صدای سینما از زمان صدای فراگیر» این جمله‌ی مشهوری است که توسط شرکت دالبی، خالق این فناوری گفته شده است.

اما Dolby Atmos چیست و چرا هیجان‌انگیز است؟ برای پاسخ به این سوال‌ها در ادامه همراه ما باشید.

 

صدای فراگیر سنتی چگونه کار می ‌کند؟

فناوری دالبی اتموس چیست

قبل از صحبت درباره فناوری دالبی اتموس بهتر است با محوه‌ی کارکرد صداهای قدیمی بیشتر آشنا شویم تا درک بهتری را نسبت به این فناوری داشته باشیم.

صدای فراگیر سنتی ۷.۱ شامل هفت بلندگو به اضافه یک ساب ووفر است. این بلندگوها در اطراف اتاق شما قرار می‌گیرند: جلو چپ، جلو وسط، جلو راست و ساب ووفر، چپ، راست، عقب چپ و عقب راست. صدای فراگیر ۵.۱ مشابه است، اما بلندگوهای سمت چپ و راست را حذف می‌کند و فقط از بلندگوهای جلو و عقب استفاده می‌شود.

هنگامی که در حال پخش یک ویدیو یا هر منبع محتوای دیگری هستید که از صدای فراگیر ۷.۱ پشتیبانی می‌کند، در واقع هشت کانال صوتی به سیستم صوتی شما ارسال می‌شود، این کانال‌ها هر کدام از طریق یک بلندگوی متفاوت پخش می‌شوند و صداهای مختلف که از بلندگوهای مختلف اطراف شما می‌آید، تجربه صدای فراگیر را فراهم می‌کنند.

به عبارت دیگر، محتوای صدای فراگیر ۷.۱ فقط شامل هشت کانال مجزای صوتی است که هر کانال به یک بلندگو جداگانه ارسال می‌شود.

 

دالبی اتموس یا Dolby Atmos چیست؟

دالبی اتموس از زمان اولین نمایش خود در سال ۲۰۱۲ موجب انقلابی بزرگ و عظیم در صنعت فیلم و موسیقی شده است. استودیوها، هنرمندان و سینماها را در سرتاسر جهان از این فناوری، در حیطه‌ی کاری خود برای ایجاد تجربه‌های صوتی هیجان‌انگیز استفاده می‌کنند. حتی سرویس‌های استریم مانند نتفلیکس، آمازون یا اپل موزیک شروع به درخواست برای ارائه محتوا در این قالب کرده‌اند.

Dolby Atmos اولین پیشرفت واقعا شنیدنی در سیستم‌های سینمای خانگی است که از طریق پیشرفت‌های باورنکردنی در فناوری آکوستیک و توسعه نرم‌افزار ویرایش صدا، یک تجربه صوتی کاملا فراگیر و ۳۶۰ درجه ایجاد کرده است و به طور گسترده توسط استودیوهای برتر فیلم‌سازی هالیوود استفاده می‌شود. Dolby Atmos صدایی فریبنده و مبتنی بر شی را ارائه می‌دهد که صدا را در هر نقطه از اتاق پخش می‌کند تا صدا را در اطراف مخاطب زنده کند.

با Dolby Atmos، صدا از همه جهات، از جمله بالای سر، زنده می‌شود تا صدا را با وضوح، جزئیات و عمق خیره کننده در یک  سینمای خانگی را پخش کند. پس هنگام خرید اسپیکر به این نکات توجه کنید.

صدای منحصربه‌فرد Dolby Atmos با افزودن بلندگوهای کانال بالای سر و انجام تنظیمات به دست می‌آید. این منبع صوتی اضافی یک نیمکره واقعی سه بعدی صدا را برای شنونده ایجاد می‌کند تا ویرایشگرهای صدا بتوانند یک صدا را مشخص کنند و آن را در اطراف، بالا و از میان کانال‌ها حرکت دهد.

در واقع Dolby Atmos یک فرمت صوتی ویژه است که به بلندگوهای شما اجازه می‌دهد صدای چند کاناله را در یک فضای ۳ بعدی پخش کنند تا آن را از زوایای خاصی بشنوید.

به زبان دیگر Dolby Atmos یک فرمت صوتی است که امکان ایجاد و ارائه صدایی فراتر از استریو کلاسیک را فراهم می‌کند و مخاطب را در یک تجربه صوتی سه بعدی واقع گرایانه غرق خواهد کرد. به زبان دیگر Dolby Atmos یک فرمت صوتی است که امکان ایجاد و ارائه صدایی فراتر از استریو کلاسیک را فراهم می‌کند و مخاطب را در یک تجربه صوتی سه بعدی واقع گرایانه غرق خواهد کرد.

اجازه دهید کمی بیشتر توضیح دهیم. وقتی به چیزی به صورت استریو گوش می‌دهیم، فقط صدایی را می‌شنویم که از چپ یا راست می‌آید. هنگامی که صدای فراگیر وارد بازی شد، ما می‌توانستیم احساس کنیم که صدا از پشت هم به ما می‌رسد. امروزه آنچه Dolby Atmos فراهم کرده است، امکان قرار دادن و جابجایی عناصر در میدان صوتی در یک فضای سه بعدی است، این امر به ما این امکان را می‌دهد که صدا را از هر جهتی در اطراف مخاطب ایجاد کنیم و وضوح و عمق صدا را افزایش دهیم.

 

DOLBY ATMOS چگونه در خانه کار می‌ کند؟

صدای دالبی اتموس

همانطور که گفته شد، این فناوری در سینماهای جهان در حال استفاده است و به دلیل استقبال مردم وارد فضای سینما خانگی هم شده است. برای استفاده از این فناوری در خانه به چه چیزهایی نیاز است؟ در سینماها امکانات و شرایطی وجود دارد که در خانه موجود نیست، پس برای استفاده از این فناوری در سینمای خانگی چه باید کرد؟

پیشرفته‌ترین سالن‌های Dolby Atmos می‌توانند تا ۴۰۰ بلندگو را در خود جای دهند. با این حال، بیایید واقع‌گرایانه به موضوع نگاه کنیم؛ غیرممکن است که بتوان این تعداد بلندگو را در خانه خود قرار دهید. خوشبختانه راه حل‌های ساده‌تری هم وجود دارد.

برای ایجاد تجربه Dolby Atmos در خانه، به تجهیزات زیر نیاز دارید:

  • سیستم صدای فراگیر 5.1 یا بالاتر
  • دو یا چند بلندگوی Dolby Atmos
  • گیرنده Dolby Atmos

برای ایجاد فناوری دالبی اتموس در سیستم‌های سینمای خانگی باید سیستم‌های صدای فراگیر ۵.۱ یا ۷.۱ را با بلندگوهای اضافی Dolby Atmos که در ارتفاع قرار می‌گیرند، ترکیب کرد. بلندگوهای فراگیر در جای خود باقی می‌مانند و بلندگوهای فرکانس بالا اضافی را می‌توان بر روی سقف یا در اتاق یا بر روی بلندگوهای جلویی یا فراگیر نصب کرد.

با این کار، به نظر می‌رسد که جلوهای صوتی از بالا می‌آیند. راز این فرآیند در استفاده هدفمند از انعکاس صدا نهفته است؛ بلندگوهای Atmos به سمت سقف قرار گرفته‌اند و به گونه‌ای پیکربندی شده‌اند که جلوه‌های صوتی را از بالا به شنونده می‌رسند.

Dolby Atmos به عنوان استاندارد رو به پایین سازگار است و قادر است بدون سیگنال‌های مربوط به بلندگوهای سقفی توسط یک سیستم معمولی ۵.۱ بازتولید شود.

هنگامی که یک سیستم Dolby Atmos نصب می‌شود، اتاق یک کالیبراسیون کامل را دریافت می‌کند و به میکسرهای صدا اجازه می‌دهد تا صداها را به‌جای کانال‌های صوتی خاص، دقیقا در نقاط دقیق میدان صدا قرار دهند. هر بلندگو در سیستم Atmos دارای تغذیه مجزای خاص خود است که کانال‌های ارتفاعی جدید در جلو، فراگیر و سقف را امکان‌پذیر می‌کند. بهترین خبر این است که برای نصب بلندگوهای سقفی نیازی به ایجاد سوراخ در سقف خود ندارید. بلندگوهای اتموس به سمت بالا از سقف و به سمت موقعیت گوش دادن منعکس می‌شوند تا جلوه‌ای شبه سربار ایجاد کنند.

مطمئن شوید که گیرنده AV شما Dolby Atmos را پشتیبانی می‌کند. این نوع گیرنده، صدایی را که معمولا به بلندگوهای فراگیر ارسال می‌شود تشخیص می‌دهد و بخشی از آن صدا را به بلندگوهای Dolby Atmos elevation ارسال می‌کند. یک گیرنده مغز پشت سیستم سینمای خانگی شماست، بنابراین مهم است که دستگاهی را پیدا کنید که بتواند به طور موثر تمام بلندگوهای شما را تغذیه کند و موسیقی متن Dolby Atmos را رمزگشایی کند.

مزیت Dolby Atmos در سینمای خانگی تطبیق‌پذیری آن است. Dolby Atmos تقریبا روی هر پیکربندی بلندگو قابل پخش است. هرچه بلندگوهای بیشتری داشته باشید، محل قرارگیری هر شیء صوتی دقیق‌تر خواهد شد.

Dolby Atmos یک استاندارد صوتی برای بازتولید افکت‌های ارتفاع بالا است که در سینماها و سینماهای خانگی استفاده می‌شود و جلوه‌های ارتفاع از طریق بلندگوهای سقفی یا بلندگوهای تابشی به سمت بالا را باز تولید می‌کند.

نکته حیرت‌انگیز در مورد Dolby Atmos این است که برای آن‌که این فناوری بتواند کار کند، هر عنصر موجود در تنظیمات سینمای خانگی شما باید از Atmos پشتیبانی کند.

به عبارت دیگر، فیلمی که در حال تماشای آن هستید، چه فیزیکی باشد، چه دانلود شده یا پخش شده، باید با Dolby Atmos (از طریق Dolby TrueHD یا Dolby Digital Plus) کدگذاری شود. سخت افزاری که روی آن پخش می‌کنید باید بتواند Dolby Atmos را رمزگشایی کند یا آن را بدون تغییر به سیستم صوتی با قابلیت Dolby Atmos منتقل کند. این به عنوان «گذر از طریق» شناخته می‌شود.

برنامه‌ای که از آن استفاده می‌کنید باید بتواند داده‌های Dolby Atmos را به دستگاه پخش شما ارائه دهند به عنوان مثال، Plex، Netflix، iTunes، Amazon Prime Video و…. فراموش نکنید، اگر از دستگاهی برای شنیدن صدای دابلی اتموس استفاده می‌کنید، تلویزیون، گیرنده A/V یا نوار صوتی شما باید با Dolby Atmos سازگار باشد.

 

جمع ‌بندی

Atmos یک فناوری صدای فراگیر است که در ابتدا در سال ۲۰۱۲ توسعه یافت. Dolby Atmos تنظیمات صدای فراگیر سنتی ۵.۱ و ۷.۱ Dolby را با افزودن بعد سوم، یک قدم جلوتر برد و صدا دیگر به یک سیستم استریو یا چیدمان استاندارد شش یا هفت کاناله محدود نشد.

با Dolby Atmos، شما یک فضای شنیداری را تجربه می‌کنید که با صداهای منظره‌ای که توسط تجهیزات شما از سقف بلند می‌شوند، احاطه می‌شود. نتیجه نهایی محیطی است که نحوه تجربه صدا را با دقت بیشتری نشان می‌دهد. فناوری Atmos می‌تواند به طور واقعی صدای زیادی به اندازه انفجار بزرگ یا صدای کوچکی مانند پرواز زنبور از گلی به گل دیگر را بازتولید کند و صدای آن را از نظر مکانی دقیق کند و شما حتی می‌توانید صداهایی را بشنوید که از بالای سر می‌آیند. Dolby Atmos اساسا مغز را فریب می‌دهد تا فکر کند درست در وسط صحنه است.

 

آیا دوست دارید فیلم را با این فناوری هیجان‌انگیز تماشا کنید و از دیدن آن لذت ببرید؟ نظر شما درباره این فناوری چیست؟ لطفا نظرات خودتون برای ما ارسال کنید.

 

بیشتر بخوانید:

تحریریه آرنیک موبایل
اینستاگرام
token خالی است
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *