چرا شارژ کردن گوشی در طول شب به دستگاه آسیب می‌زند؟

چرا شارژ کردن گوشی در طول شب به دستگاه آسیب می‌زند؟

شارژ کردن گوشی هوشمند در طول شب می‌تواند به باتری آسیب برساند و طول عمر آن را کاهش دهد. در این مطلب همه نکاتی بیان شده است که باید بدانید.

چگونه شارژ باتری گوشی هوشمند خود را افزایش دهید؟ ممکن است فکر کنید شارژ کردن آن در طول شب باتری زودتر و راحت‌تر به ۱۰۰ درصد می‌رسد اما در واقع به باتری شما آسیب می‌زند و عمر آن را کاهش می‌دهد. همچنین در این مطلب اشاره کوتاهی به حقیقتی درباره نحوه نگهداری گوشی‌های هوشمند و نبایدهای شارژر کردن می‌اندازیم.

طول عمر باتری چگونه تعیین می شود؟

طول عمر باتری چگونه تعیین می شود؟

شما می‌خواهید فناوری شما تا زمانی که ممکن است قابل استفاده باشد. اگر با دستگاه خود زیاد سر و کار دارید، باید بدانید ضمانت‌ها معتبر نیستند. استفاده حداکثری از باتری به طور فزاینده‌ای مهم است زیرا اکثر مردم از تغییر باتری پیش فرض ناراحت نیستند.

باتری‌های قابل شارژ با گذشت زمان به آرامی ظرفیت خود را از دست می‌دهند (حتی اگر از آن‌ها استفاده نکنید). پس از اولین سال استفاده منظم متوجه کاهش ظرفیت خواهید شد. برای بسیاری از افراد، گذراندن یک روز کامل با یک بار شارژ بیش از دو سال غیرممکن است.

سازندگان طول عمر گوشی‌های هوشمند را از طریق «چرخه‌های شارژ باتری» مشخص می‌کنند. چرخه شارژ به عنوان شارژ باتری از ۰ تا ۱۰۰ درصد و سپس تخلیه مجدد به صفر درصد تعریف می‌شود. تعداد چرخه‌های شارژ مورد انتظار به شما نشان می‌دهد که باتری چند چرخه کامل را می‌تواند تحمل کند قبل از اینکه به طور محسوسی ظرفیت خود را از دست بدهد.

باتری‌های لیتیوم یونی (Li-Ion) در بیشتر فناوری‌های قابل شارژ استفاده می‌شوند. شما می‌توانید نوعی از باتری‌های لیتیوم یونی را در گوشی‌های هوشمند، بخارسازها، لپ‌تاپ‌ها، تسلاس‌ها و حتی اره‌های برقی پیدا کنید. محبوب‌ترین باتری لیتیوم یونی ۱۸۶۵۰ است. این باتری می‌تواند بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه شارژ کامل طول بکشد تا اینکه به حدود ۷۵ درصد ظرفیت کاهش یابد. در آن زمان است که نقص‌های بزرگ شروع به آشکار شدن می‌کنند.

چرا باتری لیتیوم یونی قابل شارژ تجزیه می شود؟

گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها از نوعی باتری لیتیوم یونی به نام پلیمر لیتیوم-یونی (Li-Poly) استفاده می‌کنند. این نسخه ایمن‌تر، کوچکتر است و سریعتر شارژ می‌شود. در غیر این صورت، همان قوانین طول عمر برای Li-Poly مانند هر باتری Li-Ion اعمال می‌شود. صحبت از شارژ کردن شد، شاید جالب باشد بدانید راه‌هایی وجود دارد که شارژ کردن گوشی بدون شارژر را امکان‌پذیر می‌کند.

زمانی که باتری شما به طور منظم از ۸۰ درصد گذشته باشد و اجازه دهید به زیر ۲۰ درصد برسد، سریع‌ترین سرعت را کاهش می‌دهد. دستگاه شما با ۵۰ درصد شارژ بهترین عملکرد را دارد.

از افراط و تفریط برای افزایش عمر باتری خود اجتناب کنید. بارها و دشارژهای جزئی که تا ۱۰۰ درصد ترکیب می‌شوند به عنوان یک چرخه کامل به حساب می‌آیند. با شارژ و دشارژ جزئی بین ۲۰ تا ۸۰ درصد، می‌توانید ۱۰۰۰ چرخه کامل یا بیشتر را قبل از کاهش محسوس ظرفیت داشته باشید. این میزان تقریبا سه سال شارژ روزانه است.

چرا این اتفاق می‌افتد؟ این موضوع به دلیل عملکرد واقعی باتری شما است. این باتری‌ها از یک لایه اکسید لیتیوم کبالت و یک لایه گرافیت ساخته شده‌اند. یون‌های لیتیوم از گرافیت به اکسید لیتیوم کبالت حرکت می‌کنند تا انرژی آزاد کنند. شارژ کردن باتری، این یون‌ها را به لایه گرافیت برمی گرداند.

به همین دلیل است که هر یک از این دو به باتری آسیب می‌زند. شما یکپارچگی سلول را به خطر می‌اندازید زیرا پر کردن بیش از حد یک لایه با لیتیوم مقاومت داخلی را افزایش می‌دهد.

چگونه از باتری گوشی هوشمند خود مراقبت کنیم؟

بنابراین، چگونه از باتری دستگاه خود مراقبت می‌کنید؟ ممکن است در هنگام شارژ کردن گوشی خود عادت‌های بدی مانند وصل کردن آن در هنگام خواب داشته باشید. خوشبختانه اصلاح این شیوه‌ها زمان و تلاش زیادی نمی‌خواهد. البته به یاد داشته باشید که هنگام خرید شارژر گوشی به اصل بودن آن توجه کنید.

چرا نباید گوشی خود را یک شبه شارژ کنید؟

چرا نباید گوشی خود را یک شبه شارژ کنید؟

وقتی به رختخواب می‌روید گوشی خود را از برق بکشید و بعد از بیدار شدن آن را شارژ کنید. این موضوع ممکن است در طول برنامه صبحگاهی شما، زمانی که سر کار هستید یا در حال تماشای تلویزیون در شب انجام شود.

ممکن است یک ساعت طول بکشد تا دستگاه شما شارژ شود، اما وصل کردن آن در حالت خواب به این معنی است که برای مدت زمان بیشتری به شارژر متصل است. پس در مرحله اول خرید هولدر موبایل یک تکیه گاه مناسب برای شارژ کردن گوشی شما است و در طول زمانی که شارژ می‌شود، شما می‌توانید به دیگر کارهای خود رسیدگی کنید.

باتری گوشی شما نمی‌تواند بیش از حد شارژ شود. سازندگان برای جلوگیری از این امر تدابیری را در نظر گرفته‌اند. با این حال، وقتی شارژ را تا ۱۰۰ درصد می‌کنید، «شارژ قطره‌ای» اضافه می‌شود، یعنی انرژی اضافی کافی برای جبران آنچه دستگاه شما به‌طور پیش‌فرض استفاده می‌کند. با شارژ کردن ۱۰۰ درصد و وصل نگه داشتن آن به برق، شما بیش از حد از باتری خود استفاده می‌کنید و آن را مجبور می‌کنید در مواقعی که لازم نیست انرژی مصرف کند.

این موضوع علاوه بر این واقعیت است که اگر آن را یک شبه وصل کنید، مطمئنا از ۸۰ درصد شارژ توصیه شده بالاتر خواهید رفت. همچنین شارژ طولانی مدت می‌تواند منجر به افزایش دما شود که به طور طبیعی باتری شما را ضعیف می‌کند. همچنین در موارد شدید می‌تواند خطرناک باشد به خصوص اگر گوشی خود را زیر بالش خود نگه دارید.

اگر می‌توانید به هیچ وجه دستگاه خود را زیر بالش خود رها نکنید. کمبود جریان هوا نه تنها به معنای آسیب احتمالی باتری شماست، بلکه خطر آتش سوزی را نیز افزایش می‌دهد. اگر گوشی شما داغ شد راه‌های برای خنک کردن سریع گوشی بدون خاموش کردن آن وجود دارد.

شما باید از قرار دادن گوشی خود در معرض هر گونه افراط و تفریط اجتناب کنید. دمای کمتر از ۳۲ فارنهایت (۰ درجه سانتیگراد) و بالاتر از ۱۵۸ فارنهایت (۷۰ درجه سانتیگراد) باتری لیتیوم یونی شما را سریعتر خراب می‌کند. مواظب گرم شدن گوشی‌تان باشید و در روزهای سرد یا گرم نیز آن را در ماشین خود رها نکنید.

آیا می توانید از برنامه ها در زمانی که گوشی در حال شارژ است استفاده کنید؟

در حین شارژ شدن از دستگاه خود برای انجام فعالیت‌های با شدت بالا استفاده نکنید. در واقع، بسیاری از مردم این کار را انجام می‌دهند. با این وجود، انجام منظم این کار می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. این با اورکلاک کردن CPU کامپیوتر شما قابل مقایسه است. تأثیر اجرای همزمان برنامه‌های زیاد را در نظر بگیرید، داغ می‌شود و به درستی کار نمی‌کند. این موضوع نیز به «شارژ قطره‌ای» اضافه می‌کند.

ممکن است تماشای ویدیوهای یوتیوب یا رسیدن به سطح بعدی در بازی مورد علاقه خود در حالی که به برق وصل است وسوسه‌انگیز باشد، اما ارزش آن را ندارد که روی باتری شما تأثیر منفی بگذارد.

البته این موضوع بستگی به مدت زمانی دارد که قصد دارید از گوشی هوشمند خود استفاده کنید. برخی از کاربران دستگاه‌ها را فقط تا زمانی که قراردادشان تمدید شود، اغلب هر دو تا سه سال یکبار نگه می‌دارند. استفاده منظم از برنامه‌ها در حین شارژ کردن، سرعت گوشی شما را در سال دوم به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

اگر می‌خواهید گوشی خود را برای مدت طولانی نگه دارید، از برنامه‌ها در هنگام شارژ استفاده نکنید. با این وجود، بررسی پیام‌ها یا ایمیل‌های شما باید خوب باشد. فقط کاری را انجام ندهید که انرژی زیادی می‌گیرد.

آیا شارژ کردن گوشی شما در محدوده 80 درصد متوقف می شود؟

شرکت‌ها به ندرت به شما اجازه می‌دهند که از ظرفیت کامل باتری‌های خود به طور کامل استفاده کنید. کار نادرستی است که یون‌های لیتیوم را در یک لایه به شدت تخلیه کنیم. با این وجود، وقتی صفحه نمایش شما به حداکثر ظرفیت مجاز رسید، همچنان ۱۰۰ درصد می‌خواند. برای اینکه دستگاه خود را بیش از ۸۰ درصد توصیه شده شارژ نکنید، یک روش بی‌خبر وجود دارد، مراقب آن باشید. با این حال، می‌توانید از برخی نرم افزارها برای کمک به تغییر عادت شارژ خود استفاده کنید.

چگونه مصرف باتری دستگاه خود را کاهش دهید؟

چگونه مصرف باتری دستگاه خود را کاهش دهید؟

فراتر از تماشای دما و درصد شارژ دستگاه خود، می‌توانید با کاهش تعداد دفعات نیاز به شارژ آن، عمر باتری را بیشتر افزایش دهید. شارژ کمتر به معنای چرخه‌های کمتر است که منجر به عمر طولانی‌تر دستگاه شما می‌شود. کاهش مدت زمان وقفه نمایشگر و کم کردن تنظیمات روشنایی بیشترین تأثیر را خواهد داشت.

علاوه بر این، اکثر گوشی‌های هوشمند و برخی از لپ تاپ‌ها دارای گزینه صرفه جویی در باتری هستند. این موارد به ندرت بر تجربه شما از دستگاه تأثیر منفی می‌گذارد. از جمله این موارد می‌توان به Screen Time در iOS اشاره کرد که می‌تواند برنامه زمان‌بندی توقف و محدودیت‌های برنامه را برای تشویق عادات بهتر به شما بدهد.

برخلاف تصور، اتصال به بلوتوث و وای فای انرژی زیادی از باتری مصرف نمی‌کند. با این حال، غیرفعال کردن GPS و داده‌های گوشی می‌تواند تخلیه را به میزان قابل توجهی در اکثر دستگاه‌ها کاهش دهد.

چگونه انرژی باتری گوشی هوشمند خود را ذخیره کنیم؟

اگر قصد ندارید برای مدت طولانی از دستگاه خود استفاده کنید، همچنان باید مراقب باتری‌های خود باشید. این بدان معنی است که آن‌ها را در معرض افراط در ذخیره‌سازی قرار ندهید. در جای خنک‌تر نگهداری کنید. باتری‌ها می‌توانند با محیط‌های کمی سردتر بهتر از محیط‌های گرم‌تر کنار بیایند. اگر این امکان وجود ندارد، آن‌ها را در دمای اتاق نگه دارید.

قبل از ذخیره گوشی هوشمند خود نیز آن را تا ۱۰۰ درصد شارژ نکنید. به یاد داشته باشید که ۵۰ درصد بهینه است، اما تخلیه آن بین ۴۰ تا ۶۰ درصد خوب است. فشار برای ادامه به روزرسانی دستگاه‌های ما تأثیر واقعی بر محیط زیست دارد. با استفاده طولانی‌تر از فناوری خود، به نجات سیاره نیز کمک می‌کنید.

چگونه عمر باتری خود را افزایش دهیم؟

بنابراین، چگونه می‌توانید عمر باتری گوشی هوشمند خود را افزایش دهید؟ در اینجا چند نکته ساده وجود دارد.

  1. از شارژ جزئی استفاده کنید تا باتری خود را بین ۲۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید.
  2. با شارژ نکردن گوشی خود در شب، مدت زمانی که باتری خود را ۱۰۰ درصد نگه می‌دارید، کاهش دهید. این موضوع زمانی رخ می‌دهد که باتری سریعتر از بین می‌رود.
  3. دستگاه خود را در دمای اتاق نگه دارید، بنابراین از دمای شدید جلوگیری کنید.
  4. با خاموش کردن سرویس‌های غیر ضروری، تخلیه باتری دستگاه خود را کاهش دهید. برای استفاده طولانی‌تر از هر بار شارژ، از محافظ باتری استفاده کنید.

در کوتاه مدت، ممکن است تفاوت زیادی را متوجه نشوید. اما وقتی گوشی شما پس از یک سال همچنان با یک بار شارژ یک روز کامل سرحال بماند، خوشحال خواهید شد. در پایان این مطلب لازم به ذکر است که فروشگاه آرنیک موبایل امکان خرید عمده کابل شارژر گوشی و تبلت را برای فروشگاه‌های عزیز با قیمت مناسب و کیفیت عالی فراهم کرده است. کافی است برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان آرنیک موبایل تماس بگیرید.

تحریریه آرنیک موبایل
اینستاگرام
token خالی است
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *